Întrebare recomandată | Samariteanul a întrebat:

Cum sa-mi organizez timpul si sa nu mai imi scape printre degete?

Răspuns Câştigător
| slayer09 a răspuns:

Sa iti organizezi timpul sa faci cu el ce? Numai tu stii cum ar trebui sa iti organizezi timpul, tu stii cum decurge pentru tine timpul, tu stii cat de muncitor esti si de ce esti in stare si cad de mult poti munci. Gandeste-te la tine, analizeaza-te, gandeste-te ce vrei, ce vrei sa faci, si usor si cu incredere...organizeaza-ti timpul si da-i inainte.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ori cât ai încerca să organizezi timpul, el tot îți va scăpa printre degete.
Să îți explic ce este timpul înainte de toate.
Este mișcare împachetată cu care dta măsori altă mișcare.
Este mișcarea regulată și ciclică a secundarului unui ceas, cu care dta compari mișcarea ta prin lume.
Mai întâi ai un ceas intern care îți reglează activitatea diurnă în ritmuri circadiene ( ritmuri de circa -dies adică de cam o zi), în care ai o noapte, când este întuneric și când de obicei dormi.
Dacă nu respecți acest ritm, în care ziua activezi și noaptea dorrmi, riști să ai probleme de sănătate de la mici la grave.
Deci îți mai rămâne de organizat din 24 de ore.
In medie, 8 pentr somn.
Mai rămâne 16 ore.
În acestea dta ai dori să le organizezi pe toate, să nu îți scape nimic printre degete, că doar timpul este = bani, nu?
Unde este greșeala?
Noi oamenii facem parte din regnul animal, suntem ființe vii. Oameni suntem cam de un milion de ani, ceasuri care să măsoare secunda folosim cam din 1656.
Nevoile moderne cer să fii activ într-o activitate lucrativă în medie 8 ore pe zi, ca să îți câștigi existența.
8 ore mai rămân libere.
De ce sunt importante aceste ore libere.
În mediul natural un animal nu este liber de constrângerea colectării hranei și de nevoile de ași apăra viața.
El trebuie să facă asta tot timpul zilei iar noaptea să găsească un adăpost ferit de prădători.
Omul primitiv are cam aceleași constrângeri.
Când datorită tehnologiei sau muncii sclavilor ( vezi Grecia antică) el se eliberează temporar, are timp de filozofie, de artă, de activitate creatoare.
Vine epoca industrială când munca în fabrici durează 12-16 ore. Muncitorii mor repede de epuizare și luptă pentru program de muncă de 8 ore.
Mai rămân 8 ore libere, asta dacă traficul de acasă la serviciu și înapoi nu le reduce considerabil.
La ce este acest timp zis liber important. Pentru
re-creere
pentru
re-facere.
Dacă ai muncă statică și intelectuală, te recreezi cu sport sau plimbare, gimnastică, yoga, etc.
Dacă ai muncă fizică te recreezi cu citit, faci muzică, pictură sa altă activitate intelectuală.
De ce?
Pentru că lumea modernă îți impune constrângeri vitale nenaturale și trebuie să le compensezi, că altfel de îmbolnăvești.
Acesta de mai sus ar fi cadrul teoretic de organizare al timpului și pentru dta, care ești elev sau student.
8 ore pentru studiu.
Dar ce te faci dacă te ține 6 ore zilnic la școală sau 6 ore la cursuri, și ar mai rămâne doar 2 pentru studiu individual ca să se facă 8?
Iei din timpul liber că nu ai ce face, din cel de somn, în nici un caz.
Dar să ai neapărat acel timp liber zilnic pentru tine, 1-3 ore în care să faci ceea ce îți place, dar ceva fizic, dacă ești intelectual, ceva cu creierul dacă ești sportiv.
Nu poți să fii eficient în activitatea ta de bază fără să ai organizate eficient aceste două compartimente
1.Somn.
2.Timp liber.
Cu ele să începi.
Minimal somn 7 ore.
Timp liber minimal 2 ore. Plimbă cățelul, pisicul, ursul, dar lasă gândurile să se reorganizeze dacă vrei să fii eficient în restul de ore în care vrei să schimbi lumea cu realizările tale intelectuale.
Sigur ar fi mai bine 8, 8, 8.
Acum să revenim la activitatea de bază, studiul.
Cât timp ai pentru ea, cu cursuri, seminarii, ore de clasă la scoală.
8-13 ore. ( 24-9).
Acum organizarea trebuie făcută pe priorități majore.
Dacă aceasta este notă de trecere la examen, ea trebuie să fie o rezultantă iar nu un scop. Este cea mai nefericită alegere, să alergi după note.
Inveți, ca să faci ceva ce ceea ce ai învățat.
Memorarea mecanică este din nou cea mai proastă alegere, cea mai proastă utilizare pe care o poți da creieului tău.
Hai să rotunjim la 12 ore activitatea de muncă intelectuală, de învățat.
Asta de imparte in 24 de jumătăți de oră.
Prima jumătate de oră este pentru organizare, ce să învăț și de ce, pentru ce.
Iar fiecare jumătate de oră se imparte în
25 de minute studiu și
5 minute pauză.
De ce?
Acest interval de 25 de minute este timpul în care creierul este în stare să se concentreze la o temă, fără un efort deosebit și fără să obosească prea tare, ca să poți apoi învăța ore în șir.
Funda.

| SilentRain a răspuns:

Îți faci orar și îți programez absolut totul