| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa rezolv problema 2.105 :
Un inel de aur cantareste 1gram iar volumul lui este de 0, 052 cm cubi.Sa se afle densitatea aurului in kg/metri cubi.

5 răspunsuri:
| Lorena_Bala_1988 a răspuns:

Densitatea este masa/volum.

numai sa faci transformarile aferente unitatilor de masura

| Ho1 a răspuns (pentru Lorena_Bala_1988):

Transforma-mi te rog frumos.

| Lorena_Bala_1988 a răspuns:

Scuze dar nu ...asa nu inveti si pentru asta trebuie sa verific formulele si nu am mai facut asa ceva de ani de zile.

Temele trebuie facute singur/a

| Ho1 a răspuns (pentru Lorena_Bala_1988):

Ok,trebuie doar sa transform?

| Ho1 a răspuns (pentru Lorena_Bala_1988):

Cum sa rezolv problema 2.104 :,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, Determinati masa unui corp paralelipipedic cu dimensiunile 20 x 15 x 2 cm daca densitatea corpului e de 8, 9 grame / cm cubi.