| Muppet a întrebat:

Cum se explica orbirea in timp de noapte a unui sofer care circula pe un drum dupa ploaie de catre farurile unui automobil ce vine din sens opus?

Răspuns Câştigător
| gabrielgypps a răspuns:

Buna ramona. pe un drum dupa ploaie, soseaua este acoperita cu o pelicula de apa care acctioneaza ca o oglinda. daca cei din sens contrar merg cu faza lunga, e clar, primesti lumina direct in fata cea ce poate duce la fenomenul de orbire temporala( ochiul trece de la intuneric aproape complet la o lumina puternica, ca si atunci cand iesi de la intuneric in lumina soarelui) insa si daca vehiculele din sens contrar merg cu faza scurta primesti lumina direct in fata, din cauza reflexiei sub acelasi unghi a luminii plecata din faruri.
daca se merge in coloana, o sa ai impresia ca tot asfaltul este luminat si toata limina i'ti vine in ochi, de aceia trebuie condus prudent. un eventual obstacol neiluminat aflat pe carosabil este aproape imposibil de identificat de la distanta.
sper ca nu am fost prea complicat in detaliere.

4 răspunsuri:
| anss23 a răspuns:

Pai... ce e asa de greu de inteles, pe moment e orbit de faruri, mai ales daca sunt pe faza lunga.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invata fizica!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ala din sens opus are faza de drum adică mai pe românește faza lunga nu contează ca e după ploaie tot te orbește dacă are faza lunga. Se tine faza de drum atunci când din sens opus nu îți vine nimic și se schimba cu faza scurta atunci când la cel putin 100m apare un vehicul.
Bafta.

| andy_5207 a răspuns:

Pai e simplu...raspunsul e ca tu chiar nu gandesti