| anonim_4396 a întrebat:

Cum se face o schema de; legarea in serie a 3 condensatoarede?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca sunt electrolitice, se leaga precum bateriile, adica plusul primului condensator se leaga la minusul celui de-al doilea, iar plusul celui de-al doilea se leaga la minusul celui de-al treilea. daca sunt condensatoare fixe, atunci nu conteaza, le inseriezi si gata.

3 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Fizica cls a 6`a. Am uitaatttt laughing

| florar a răspuns:

Deschide totusi, manualul de fizica...

| marry a răspuns:

Pai ceva in genu

---------aici pui un condensator----------al doilea condensator------al trilea condensator----------sursa------

cam greu cu desenatul p TPUhee hee

ideea e ca se leaga unul dupa altul... da vz s nu uiti d sursawinking

e ca la legarea in serie a 3 becuri tongue