| Frank51 a întrebat:

Legarea difuzoarelor de bass medii si inalte la filtru se face in serie sau paralel?

3 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

In general se face in paralel http://s15.postimg.org/ov26xzouz/2h4cqhj.jpg

| Frank51 explică (pentru halogen001):

Dar atunci obtin 2, 6 Ohmi si se arde amplificatorul. Trebuie sa stau de vorba cu un electrician ca altfel nu stiu ce fac...

| halogen001 a răspuns (pentru Frank51):

Nu se arde intrucat filtrele separa frecventele si atunci, cand de exemplu e o frecventa de 1000Hz, acea frecventa merge pe difuzorul de medii, cand e de 100Hz merge pe cel de joase, cand e de 6000Hz merge pe cel de inalte, prin urmare impedantele difuzoarelor nu se pot calcula simplu prin impartire la 3. Chiar daca sunt in paralel, difuzoarele sunt separate de filtre, mai apare si impedanta filtrelor, deci nu scade impedanta pana la 2, 6.