| AndreiAntiTot12 a întrebat:

Cum spuneti ca functioneaza energia neagra? ne avantajeaza cu ceva ca exista sau ne dezavantajeaza?

Răspuns Câştigător
| iamprettybored a răspuns:

Universul in sine este, in majoritate, facut din energie întunecată (70%, daca nu ma insel). Apoi urmează materia întunecată, iar materia vizibilă nouă ocupă doar o mică parte. Energia întunecată se află peste tot, chiar si aici, pe pamant, si este numita asa fiindcă nu poate fi detectată cu nici un fel de aparatură. Singurul motiv pentru care se știe că există este că, ținând cont de procesul de expansiune al Universului, in momentul de față, ar fi trebuit să fie mult mai expandat decât este. Cercetatorii au ajuns la concluzia că există o "forța" ce ține universul "impreuna", adică încetinește expansiunea sa, si anume energia neagra/intunecata.
Sper că ti-a fost de folos!

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Culoarea neagra este atunci cand nu se emit sau nu se reflecta deloc lumina vizibila ochiului.
Majoritatea energiei din Univers nu se vede, deci este neagra.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spunem că un corp este negru când nu emite sau nu reflectă radiaţii electromagnetice din spectrul vizibil. Energia pe care o utilizăm provine direct sau indirect de la stele şi nu este vizibilă.Eu personal nu cred în orice fel de magie, vraja, farmec şi cum s-or mai numibig grin

| Alexxxxxandraxxx a răspuns:

Energia neagra, demonica sau cu intentii necurate este energia compusa din toate elementele negative din lume. Deci nu are ce avantaje sa aduca.

| Helenaisdrug a răspuns:

Energia neagra functioneaza super bizar... mai intai trebuie sa o iei in gura apoi sa o freci bine bine si dupa o sa iasa niste energie alba care e utiliziabila in diverse scopuri. Alte utilizari ale energiei negre in afara de aceasta mai sunt: culesul bumbacului, aratul campului, spalatul pe jos, etc. In antichitate, aceasta energie neagra era cumparata din piete, astazi se gaseste mult mai greu si este intr-o forma mult mai robusta, opunand rezistenta la utilizare. Sper ca te-am ajutat kiss:*!