| kta_6466 a întrebat:

Daca ai de platit o factura de abonament, de 30-40 de lei la Vodafone de exemplu, si nu o achiti dupa cativa cativa ani e posibil sa iti ia casa, sau se prescrie fiind suma mica?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Decretului nr. 167/1958 privind prescriptia extinctiva, art. 3, dupa trecerea a 3 ani de la data cand datoria a devenit exigibila(termenul la care trebuia platita) intervine prescriptia dreptului la actiune privind datoria respectiva si nu o mai poate obtine prin judecata. Cursul prescriptiei se intrerupe doar prin recunoasterea expresa a datoriei ori prin actionarea in judecata. Nu este posibil sa-ti ia casa pentru o suma atat de mica, eventual, daca se ajunge la executare silita, o sa-ti poata vinde ceva din casa - mobila, televizor etc, daca nu exista posibilitatea popririi pe salariu. Numai bine!

7 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

Cel mai simplu e sa o platesti.

Dupa 5 ani stiu ca se prescrie orice datorie. Indiferent de valoare. tongue

| greenmile00 a răspuns:

Casa nu ajunge sa ti-o ia... dar e posibil sa ai probleme,
cu siguranta te pune pe lista neagra, a datornicilor, o lista accesibila absolut oricarei unitati bancare, deci un imprumut va fi mai greu de facut.
alte probleme e posibil sa nu ai, doar daca se hotarasc la un momentdat sa te dea in judecata, castiga, si atunci vei fi obligata sa platesti, atat datoria fata de ei cat si cheltuielile de judecata.
dar partea cu lista neagra e cea mai naspa si sigur au sa o faca... am cunoscut mai multi care au ajuns acolo :d, si le e imposibil in momentul de fata sa faca o rata pentru masina sau alte treburi, si tot asa pentru o suma mica.

| kta_6466 explică:

Aceasta persoana nu a mai primit nici o facutura de la Vodafone de aproximativ 2 ani, Deci s-a prescris Datoria?

| Sound_9139 a răspuns:

Nu se prescrie! cel mai bine e sa o plateasca pentru ca se vor pune penalizari iar apoi dupa ce o pltesti o sa incheie abonamentul cei de la Vodafone! in prima instanta o sa primeasca persoana cu datoria respectica scrisori de ''amenintare' gen ''daca nu platesti te dam in judecata'' si chestii din astea da nu e de speriat

| Sound_9139 a răspuns:

Domnu greenmile00 din cate stiu eu abonamentele la telefoanele mobile nu sunt luate in considereare de banca! cum ati specificat dumneavoastra ca persoana in cauza ar fi trecuta pe lista ''neagra'' si nu sunt luate in considerare pentru ca fac abonamente tuturor persoanelor care au 18 ani dar nu au nici un venit!

| Daria1001 a răspuns:

Se aduna *amenzile* si tot se aduna pana ajunge ca trebuie sati ia casa happy funda

| Tomy_7490 a răspuns:

Daca ai primit notificări periodic, termenul reînvie și nu intervine prescripția; daca nu ai prmit notificări timp de 3 ani, atunci prescriția a intervenit și nu mai ești obligată să plăteșți. valoarea datoriei nu are nici o influență asupra obligației de a restitui suma datorată. executarea silită se face până la concurența datoriei, nu se poate lua (executa) tot apartamentul