| AlexMaftei2001 a întrebat:

Dacă am trimis mamei suma de 1300 euro,eu având cont în euro la BCR și ea având cont de lei la Unicredit, ea trebuie sa deschidă cont în euro sau primește banii în lei și îmi ia mie comision?

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Evident neavand cont in euro nu va putea incasa in euro, ci va incasa in lei. Comisionul, atat al tau cat si al ei, depinde de contractul tau cu banca.
De ce nu va faceti amandoi Revolut?

| UserRo10 a răspuns:

I se va face conversie automat la cursul dat de banca. O sa pierzi mai mult decat daca si-ar deschide cont in euro

| Tokyo44 a răspuns:

Cel mai probabil i se face conversia EUR RON la cursul Unicredit ( mai pierde câțiva euro )
Era preferabil sa aibă deja cont de euro

| Cris9595 a răspuns:

Buna! Depinde de banca beneficiara. Sunt bănci din țara care accepta conversia EURO-RON, dar si bănci care deschid automat un cont in valuta pe care clientul trebuie sa o încaseze.