| grigor3 a întrebat:

Daca fumezi marijuana devii mai fericit? nu as fuma.dar din curiozitate intreb, iar daca te prinde politia ca cumperi faci puscarie? sau prima oara doar dosar penal?

7 răspunsuri:
| BroascaCuElice a răspuns:

Depinde de cantitate, pedeapsa poate sa fie de la amenda pana la inchisoare

| Donsavas a răspuns:

Nu ai voia nici macar sa consumi. Poti primi dosar penal + amenda/bilet de trimitere vreo 2-3 ani in penitenciar.
Marijuana nu da stari de euforie, dar are ceva efect antidepresiv. Te poate face sa te simti mai bine dar efectul nu dureaza mult si nu consider ca e un drog chiar asa wow cum se spune. Nu incerca! Nu iti face viata mai frumoasa.

| WaterDrop a răspuns:

Efectele ei se pot manifesta diferit la fiecare persoana. Daca esti doar consumator sunt mari sanse sa nu patesti nimic.

| Deliiiia a răspuns:

Buna, nu, nu devii mai fericit. Din punctul meu de vedere nu e absolut nimic special, iti creste pulsul, esti obosit si ai pofta de mancare. Fiind o actiune ilegala se pedepseste conform legii.

| BotezanDaniel a răspuns:

Nu te droga! poti sa fii inchis in puscarie, da depinde daca esti drogat rau laughing ce sa faci in pucarie ca mori drogat! laughing Este ilegal, platesti cu amenda+dosar penal!

| Cannibal a răspuns:

Nu devii mai fericit, doar îți dă o senzatie de bine iar cand aceea senzatie dispare ramai la fel de sad laughing + că la inceput te ia ametala sau vomitatul.
Iar dacă te prinde poliția risti o amendă sau chiar inchisoare.
Nu încerca asa ceva!

| nocturnalmagic a răspuns:

Depinde de tara si de constitutia in viguare, de sanctiuni si asa mai departe. de exemplu sunt tari in care vanzarea/ cumpararea de droguri se pedepseste cu moartea, dar sunt si state unde este legal. daca te ajuta uite acest articol privind legislatia din Romania „ Legea pedepseste cultivarea, producerea, fabricarea, experimentarea, extragerea, prepararea, transformarea, punerea in vanzare, livrarea cu orice titlu, transportul, procurarea, detinerea ori alte operatiuni privind circulatia drogurilor de risc, cu inchisoare de la 2 la 7 ani.

Daca aceleasi infractiuni au ca obiect drogurile de mare risc, pedeapsa este mai mare, judecatorul punand aplica o pedeapsa cuprinsa intre 5 si 12 ani.

Se pedepseste si cultivarea, producerea, fabricarea, experimentarea, extragerea, prepararea, transformarea, cumpararea sau detinerea de droguri pentru consum propriu, fara drept, cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda. Daca infractiunea are ca obiect droguri de mare risc, pedepsa este de la 6 luni la 3 ani.

In sistemul nostru de drept, nu se pedepseste consumul de droguri ca infractiune distincta"