| OnlyDga a întrebat:

Daca imi cumpar un card micro sdhc si mie la card in telefon imi scrie doar micro sd inseamna ca nu se potriveste? Nu gasesc micro sd, doar sdhc.

Răspuns Câştigător
| tpuuser999 a răspuns:

MicroSD este standarul original, si asta e denumirea pe care o vezi de obicei in descrieri.
De-a lungul timpului au evoluat cam asa (citez din memorie):
MicroSD: pana la 2Gb
MicroSDHC: 4Gb-32Gb (sau 64Gb, daca scrie in manualul tel.)
MicroSDXC: peste 64Gb

Daca telefonul tau este din 2006-2008 sau mai vechi, atunci ar trebui sa-ti faci griji ca n-o sa accepte carduri peste 2Gb, altfel poti sa iei cu incredere MicroSDHC.

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Da, merge.