| anonim_4396 a întrebat:

Daca mi-am pierdut cardul bancar, poate cineva sa faca ceva cu el fara sa stie pinul?

14 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Nu are ce sa faca cu el dar tu trebuie sa anunti banca sa l blocheze cit mai urgent ...la cit sunt de smecheri...astazi...totul e posibil asa ca grabeste te si anunta banca si atunci stai linistit ca nu are ce sa faca cu el decit sa si faca o poza cu cardul in mina cel ce l a gasit ok? bafta

| covexrobu a răspuns:

Andrei nu cu orice card se poate platii pe net. Pentru plati online ai nevoie de un card cu 3d-secure si sa fie si international cardul. Asta trebuie sa ii ceri functionarului de la banca. Deci daca gasesti un card normal pe strada care nu este international si nu are activata optiunea 3d secure este exact zero pentru ca nu poti plati online cu el.

| lifeForJesus a răspuns:

Nu are ce sa faca cu el, stai linistita!

| Attila_Nyilas_1990 a răspuns (pentru lifeForJesus):

Eee daca esti asa de siguri trimite-mi poza cu cardul tau fata spate si iti arat ca til rezolv eu doar 10minute imi trebuie si nu mai ai nici un leu pe el

| andreea3216 a răspuns:

Da, sunt numeroase termine POS care nu iti cer PIN-ul la efectuarea platii - astfel cine a gasit cardul tau poate cumpara diverse produse.
Cel mai bine este sa suni imediat dupa ce constati lipsa cardului la banca pentru a cere blocarea acestuia.

| thehope a răspuns:

Nu are ce sa faca, decat daca se apuca sa incerce sute de mii de variantebig grin.
trebuie sa te duci la banca sau sa suni si sa le spui ca ti-ai pierdut cardul, iar ei il vor anula si iti vor face altul! happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca nu-l blochezi si are bani pe el poate sa faca cumparaturi pe internet fara probleme. Nu ti se cere nici un pin, doar introduci codurile de cifre existente pe card. Asa ca aveti grija si anuntati-va imediat banca in caz de pierdere furt samd.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Problema celor de mai sus e ca nu au efectuat probabil tranzactii electronice. De cate ori am facut asemenea operatiuni, nu mi s-au cerut decat informatii care sunt afisate pe card. Deci imagineaza-ti ce usor ar fi pentru cineva sa isi comande un produs, cu ridicare direct de la furnizor, ca nu o fi prost sa isi dea adresa de acasa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cate cifre are un cont bancar?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tzil poate clona, si pierzi suma pe care o ai, asta in cazul in care uitzi sa il dai pierdut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate fi devalizat. Am auzit ca exista un nr de telefon foarte simplu 021 CARDURI (adica 021 2273874 daca transformi literele in numere de pe o tastatura de telefon) la care poti suna. Cei de acolo iti fac legatura la banca ta pentru a bloca cardul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, si eu am auzit de numarul asta. Se numeste LUC (Linia de Urgenta Carduri)

| adrianhasde a răspuns:

Din cate cunosc nu fiindca fiecare card are un cod unic de identificare ce nu poate fi aflat.

| guliaucigasa a răspuns:

O sa incerce pinuri pana il va bloca.