| AnonimAnonim4321 a întrebat:

Daca o persoană imi afla pinul de la card si nu are cardul poate sa faca ceva sau sa scoată bani de pe el?
Va rog mult sunt ingrijorat

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca are codul PIN si face o poza despre card (are numarul de acces a contului de banca), atunci (la unele banci) poate sa faca plati online, de exemplu sa cumpere diferite produse.

O cunostinta de a mea a patit astfel: si-a lasat card-ul la indemana la masa in restaurant, cat timp a mers la toaleta. Cel cu care a stat la masa i-a fotografiat card-ul, iar peste cateva zile a comandat o centrala termica pentru cineva.
Politia a identificat faptasul, dar banii nu le-a primit inapoi nici pana astazi.

| Ineys a răspuns:

PIN ca PIN, dar tu ai vazut cate cifre are codul ala de pe fata? Degeaba iti are PIN-ul fara card, are nevoie si de codul de pe fata.

| siriusblack98 a răspuns:

Nu,nu poate.Nu stiu cine este acea persoana dar iti sugerez sa nu tii cardul la indemana acesteia.Adica gen sa stai de vorba cu ea, cardul in portofel si portofelul pe masa iar tu sa parasesti incaperea ca ai treaba.

| danutzu96 a răspuns:

Logic ca nu poate. E ca si cum vrei sa deschizi o usa la care ai cheia dar nu ai usa...

| 4ndr33y a răspuns:

Nu, nu poate, in schimb poate cheltui bani de pe card fara PIN.

| Adriann007 a răspuns:

Daca suspectezi ca cineva rau intentionat ti-a aflat pinul este mai bine sa il schimbi, ma refer la persoane care pot clona cardul. Desemenea recomand sa-ti activezi atentionarea pe telefon cand se scoate numerar de la bancomat sau se face vreo plata cu cardul tau. Acum s-au mai inasprit regulile si se cere pin-ul de la card si la tranzactii de valoare mai mica (sub 100 lei) chiar daca ai contactless.

| Catali a răspuns:

Nu poate