| anonim_4396 a întrebat:

Daca nu deschid o sticla de vin si o tin in frigider, cat rezista fara sa se strice?

11 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Vinul cu cat este mai vechi cu atat este mai bun. Poti pastra sticla inclinata aproape la orizontala astfel incat dopul din pluta sa fie in contact cu vinul si astfel sa-si mentina elasticitatea si sa etanseze perfect.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu se strica, se invecheste si este mai bun.

assiris
| assiris a răspuns:

Daca vinul este natural si de calitate tine pina cind din frigiderul tau nu mai ramine nimic.

daniela
| daniela a răspuns:

Nu cred ca exista limita de timp si nu trebuie sa o ti neparat in frigider... doar exista colectii de vinuri nu?

lolita
| lolita a răspuns:

Sincr nu stiu daca rezista, eu daca deschid o sticlas de vin si nu o consum arunc vinul ce a mai ramas, se amaraste, isi scchimba gustul

| mioara a răspuns:

Foarte mult timp

| Misterious a răspuns:

Cu cat o tii mai mult cu atat e vinul mai bun..de ce crezi ca cele mai scumpe vinuri sunt cele mai vechi tongue

| mircea a răspuns:

Mult, tare mult. poate vinul din sticla sa nu fie atat de rezistent, dar stila...

| oana16 a răspuns:

Rezista foarte mult.Am o sticla de vin inaintea celui de al-doilea razboi mondial. a gasit-o tata cand a vrut sa faca alt beci la casa. uite daca iei sticla o pui intr-o pozitie mai inclinata intr-un suport pentru vin peste mai multi ani o sa ti se faca vinul ca si o marmelada si o sa foe f. buna iar daca vrei sa o vinzi o sa iei o gramada de bani pe ea.big grin succes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vinul nu se strica niciodata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu o tine in frigider. Tine-o la temperatura constanta in camara sau beci, de pilda, cu dopul in jos.