| anonim_4396 a întrebat:

Daca nu îmi mai găsesc certificatul de naștere, trebuie să plătesc vreo taxa pentru unul nou?

Răspuns Câştigător
| FreddieM a răspuns:

Eu am scos de doua ori certificatul de nastere de la primarie, dar nu-mi amintesc sa fi platit vreo taxa. Si vezi ca nu e duplicat cum zice madam Ionescu, e practic un nou certificat, absolut original, cu alta serie, alta data de emitere. Iti confrm asta pentru ca repet, l-am scos de doua ori. Mai e ceva, in mod normal ti-l dau pe loc, succes.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca trebuie sa platesti, pentru eliberarea unui duplicat!

| Cosmin2000Ionita a răspuns:

Nu, daca esti minor te prezinti cu parintii la Casa casatoriei din oras de la tine si ceri sa iti elibereze un nou certificat de nastere original pe mitivul ca tu l-ai pierdut. Apropo este total gratis, nu exista nicio taxa pentru aceasta treaba. Daca ai peste 18 ani te vei prezenta la primarie cu buletinul si acolo te vor indruma ei! FUNDA?