| grigor3 a întrebat:

Daca plantele au viata, ele gandesc? ele simt durere daca dai un pumn sau ceva? pentru plante exista viata dupa moarte?

27 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu exista afterlife pentru nimeni, ca omul se minte nu inseamna ca exista ceva acolo, da plantele simt durerea asta sa descoperit, nu stiu daca gandesc
https://www.theguardian.com/notesandqueries/query/0,,-83446,00.html
A number of studies have shown that plants feel pain, and vegetables are picked and often eaten while still alive. Animal rights activists are often in the news, but has anyone ever protested for vegetable rights?
http://www.bbc.com/......nd-respond
plantele pot mirosi, auzi, raspunde
A Beethoven symphony is of little consequence to a plant, but the approach of a hungry caterpillar is another story

| Sn4k3 a răspuns:

Normal ca si ele cred in viata dupa moarte, au si religia lor.
Uita-te la The Ruins, bazat pe fapte reale sa stii, dar pun pariu ca nici nu credeai altceva.

| AnastasiaK a răspuns:

Faptul ca omul sau orice animal simte durere este o consecinta a existentei si functionarii corecte a sistemului nervos. Plantele nu au sistem nervos deci implicit nu simt durerea.
Gandirea este un proces psihic cognitiv. Cum am stabilit deja ca plantele nu au sistem nervos, ne e clar ca nu putem vorbi de sistem nervos central, deci nici de creier, etc. Asa ca iese si gandirea din discutie.
La nivel religios(pentru ca doar la acest nivel putem vorbi de viata dupa moarte) se considera ca sigura care supravietuieste este constiinta. Iar cand nu putem vorbi de psihic, nu are ce cauta in discutie nici constiinta. Astfel, raspunsul la aceasta ultima intrebare este tot nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Plantele nu gandesc.Nu stiu daca simt durerea, dar oricum le afecteaza daca le dai un pumn sau ceva.Adica e dovedit faptul ca o planta se dezvolta mai repede si mai armonios daca persoana ce o ingrijeste vorbeste cu ea, îi canta, îi mangaie petalele.Nu exista viata duoa moarte pentru plante

| grigor3 explică (pentru anonim_4396):

Pai si ala e tot suflet inseamna ca nici pentru noi nu exista!

| anonim_4396 a răspuns (pentru grigor3):

Plantele nu au suflet, sufletul este specific omului.

| grigor3 explică (pentru anonim_4396):

Si nici animalele nu au suflet, ba?

| anonim_4396 a răspuns (pentru grigor3):

Sa vedem.Pai in primul rand depinde ce intelegi prin suflet. Daca luam sufletul ca fiind egal cu duhul, atunci numai oamenii au suflet.Numai noi suntem facuti dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, deci practic numai noi avem suflet.Banuiesc ca si animalele au simtire, au "sentimente", dar acestea sunt reduse, sunt intr-o varianta mai primitiva, dar oricum exista.Numai ca in timp ce sufletul nostru e nemuritor, nu cred ca si al animalelor e la fel, daca putem zice asa. Oricum e o intrebare foarte subiectiva si sunt mai multe opinii.

| grigor3 explică (pentru anonim_4396):

Cum e nemuritor, ba? stii tu? cate raspunsuri idioate am primit! a venit tie si ti-a zis Dumnezeu ca nu o sa iti moara sulfetul niciodata? esti nebun? ai dovezi in legatura cu asta? eu am ca mori si atat pentru ca asta se intampla, nimeni nu reinvie deci asta-i dovada!

| anonim_4396 a răspuns (pentru grigor3):

Wow se vede ca esti inteligent."Ba" e o interjectie foarte...elevata.Eu nu am zis ca oamenii reinvie, am zis ca sufletul e nemuritor.Stii,cel mai simplu mod de a infirma ceva e sa dovedesti ca e imposibil.Cum imi poti dovedi mie ca nu exista viata dupa moarte? Daca nu poti dovedi ca nu exista, atunci pot sa afirm ca exista fara sa existe riscul de a fi. contrazisa.Si poate ca as accepta sa fiu contrazisa, dar de cineva care stie cate ceva si care nu ma face nebuna.

| grigor3 explică (pentru anonim_4396):

Ah,imi cer scuze nu credeam ca esti fata, sunt un baiat de treaba cu fetele, dar sincer siapoice se intampla cu sufuletul daca ramane nemuritor? n-o sa gandim o sa fim doar asa suflete? adica n-o sa simtim nimic? doar intreb, vreau si opinia ta si inca o data mii de scuze!

| anonim_4396 a răspuns (pentru grigor3):

Ce simpatic esti! Daca eram baiat, ma injurai ca sa-mi dovedesti ca ai dreptate si eu gresesc.Dar acum, ca stii ca-s fata, incepi sa-ti ceri "mii de scuze". Ador chestia asta.O si acum vrei opinia mea? Pentru ca brusc am devenit destul de importanta cat sa o iei in considerare? Ba da, o sa simtim.In functie de ce facem, ajungem in rai sau iad.In rai simtim bucurie, iar in iad disperare.Simplu.Esenta noastra, ceea ce ne defineste, se afla in suflet Deci practic vom fi aceiasi, doar ca intr-o forma diferita.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor Totuși era de așteptat de la cineva care pune o asemenea întrebare cretină.

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Ai dreptate

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Știi cum se zice, mai te uiți și la "fața" omului, înainte să îi răspunzi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Ok el a formulat-o intr-o maniera extrem de infantila, dar intrebarea in sine e inteligenta, daca plantele au suflet.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

E părerea ta laughing Însă indiferent de credință, prima întrebare chiar e cretină.

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Mda aia da, chiar e

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasă, că pentru că ești fată, poate te și crede acum laughing

| grigor3 explică (pentru T0T):

Scuzati-ma dar de la un timp bag si legale si de aia fac asa

| T0T a răspuns (pentru grigor3):

Aaa de acolo te-ai gândit la plante laughing Poate m-am înșelat și de fapt chiar ești genial.

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Normallaughing,doar el e "de treaba" cu fetele

| grigor3 explică (pentru anonim_4396):

Normal ca sunt, sunt un gentelman cu fetele

| anonim_4396 a răspuns (pentru grigor3):

Aww ce dragut.Prin gentelman tu intelegi o persoana care le considera pe fete mai prejos decat baietii, o persoana care crede ca un baiat poate face fata unei insulte, dar o fata nu?

| grigor3 explică (pentru anonim_4396):

***,nici eu nu stiu ce e de capul meu de 2 luni

| Ionut_Sur_1987 a răspuns:

E plin de suflete de papadie in iad! majoritatea au fost necredincioase in viata, nu au mers la biserica... laughing))

| KiszMy a răspuns:

Plantele nu gândesc, dar află cutremurele înaintea noastră!