| Gabi_Sfetcu_1986 a întrebat:

Daca prietenul meu a plecat in strainatate pe data de 22 august, face o luna de cand a plecat pe 22 septembrie\? eu am socotit si mi-a dat ca face o luna pe 19 deoarece o luna=4 sapt.=28 zile

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Luna are zile variablile de 30 si 31 de zile, nu 28 de zile!
O luna completa este din 22 august pana in 22 septembrie.
Cand te referi al saptamani, este diferit!
Un an are 52 de saptamani si 12 luni.

Daca imparti cele 52 de sapptamani la 12 luni, vei vedea ca sunt cate 4 saptamani si 0. 333de zile/luna.
Dar ma asteptam sa stii asta, din clasele primara, cand se invata: cate ore are ziua, cate zile are luna, cate saptamani are anul samd.

| Vassii a răspuns:

Folosește acest site pentru a calcula diferența dintre zile http://catezile.logicindustry.com Nu dă rezultate eronate. Fundiță?

| K0han a răspuns:

31 zile face de pe 22 august pe 22 septembrie