| Ianovici_Ionela_Giorgiana_1997 a întrebat:

Dacă tata nu vrea sa îmi facă procura sa pot părăsi țara, am alta soluție in afara de asta?

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca unul din parinti nu-ti face procura, atunci doar o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila ar mai fi o solutie.
Alta sansa nu ai pana la implinirea varstei de 18 ani.

| Ianovici_Ionela_Giorgiana_1997 explică (pentru Bula):

Știți cumva cât ar dura procedeul acesta?

| Bula a răspuns (pentru Ianovici_Ionela_Giorgiana_1997):

Depinde de avocat.
Poate dura si peste un an.

| lpavel a răspuns:

Nu daca ai sub 18 ani!

| IIIshaneIII a răspuns:

Da sapi un tunel ca cartita pe sub gard si iesi din tara

| Ianovici_Ionela_Giorgiana_1997 explică (pentru IIIshaneIII):

Răspunsuri ca ale tale, nu am nevoie

| suntserios a răspuns (pentru Ianovici_Ionela_Giorgiana_1997):

Omul are dreptate, e singura solutie

| IIIshaneIII a răspuns:

Sau vorbesti cu un prieten sa te ambaleze bine intr-o cutie si sa te trimita prin curierat

| Anonim000000003333 a răspuns:

Mama poate sa iasa din tara impreuna cu minorul fara a avea nevoie de o declaratie de acord a tatalui, daca minorul i-a fost incredintat spre crestere si educare printr-o hotarare definitiva si irevocabila.
Art. 30. - Legea 248/2005- privind regimul liberei circulaţii a cetăţenilor români în străinătate
(1) Organele poliţiei de frontieră permit ieşirea din România a cetăţenilor români minori numai dacă sunt însoţiţi de o persoană fizică majoră, în următoarele cazuri:

c) minorului care este titular al unui document de călătorie individual ori, după caz, al unei cărţi de identitate şi călătoreşte în străinătate împreună cu unul dintre părinţi i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreună cu acesta, fără a mai fi necesară declaraţia celuilalt părinte, numai dacă părintele însoţitor face dovada faptului că minorul i-a fost încredinţat prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă şi irevocabilă.

| Ianovici_Ionela_Giorgiana_1997 explică (pentru Anonim000000003333):

Să înțeleg că alte soluții în afară de astea nu sunt...

| Stanciu_Razvan_1990 a răspuns:

Daca nu esti majora nu, trebuie aprobare ambilor parinti pentru procura