| conrob a întrebat:

Este precizat ca in scoala de politie nu ai voie sa concurezi daca ai dosar penal, dar cand deja intri, daca in timpul scolii ti se face dosar penal, dar nu pentru fapte facute in scoala ci asa in afara, esti dat afara si din scoala de politie datorita acelui dosar penal?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti fi data afara.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru conrob):

Am puternica impresie ca nu faci deoasebire intre amenda contraventionala si amenda penala.
Condamnarea penala poate fi cu inchisoare sau amenda penala si numai pentru fapta care constituie infractiuni, pe cand amenda contraventionala este pentru faptele care constituie contraventii.
Sunt mai multe deosebiri intre ele si amenda penala se poate aplica numai in urma unui proces si numai daca este prevazuta expres ca pedeapsa la o infractiune.