| Arthur a întrebat:

Dacă tot măsoară gradele termometrul, în situaţii extreme şi neavând alcoolmetrul la dispoziţie, nu am putea folosi instrumentul menţionat şi la verificarea pălincii?hee hee

Răspuns Câştigător
| georgesur a răspuns:

Interesanta intrebarea, mai ales ca multi vorbesc de palinca lor de 50 si ceva de grade.
Legatura intre gradele Celsius (sau Fahrenhait, etc) si masurarea concentratiei alcoolice a amestecurilor de apa si etanol este doar aceea ca masurarea se face la o temperatura a lichidului de 20grC.
In rest, principiul si instrumentul de masura este complet diferit.
Daca termometrul(clasic) foloseste proprietatea alcolului/mercurului de a se dilata proportional cu temperatura, alcoolmetrul "se foloseste"de forta arhimedica".
Alcoolmetrul este de fapt un densimetru asemanator cu cel pentru masurarea electrolitului de la acumulatorii auto, cu deosebirea ca este "mai putin lestat", pentru a putea masura densitati un pic mai mici comparativ cu cea a apei.Alcoolmetrul este gradat nu in grade ci in procente volumice(adica cite volume de acool pur avem la 100 volume de amestec alcool+apa)

6 răspunsuri:
| Parmalat a răspuns:

De la palinca nu-ti ia foc decat gatul deci in lipsa de alt instrument, gatul e singurul care poate aproxima "temperatura" lichiduluihee hee

| Floreenofficial a răspuns:

Ba da.thinking
incearca si zi-ne si noua ce-a iesit. thinking laughing

| Roby67 a răspuns:

Bei palinca si iti masori temperatura si afli cate grade a avut.

| DeyCj a răspuns:

Asta o fost bună.happy. Păi alcoolmetrul măsoară cantitatea de alcool yin yang şi termometrul gradele Celsius.Nu ai cum să măsori cantitatea de alcool dintr-o băutură cu termometrul(numai în cazul în care termometrul îi cu alcool şi atunci scoţi alcoolul din el şi îl măsori cu alcoolmetrullaughing )

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca poti. Si cind n-ai termometru, poti folosi alcoolkilometrul sa afli daca ai febra laughing