| Helpme1244 a întrebat:

Daca vreau sa ma duc la un liceu de limbi straine! pot sa aleg orice limba vreau eu, tata e sarb, si as vrea sa studiez acea limba se poate?

Răspuns Câştigător
| aXy99 a răspuns:

Nu, nu poti studia ce limba vrei tu. Sunt cateva limbi din care poti alege, de regula engleza, franceza, spaniola, italiana, germana, portugheza, uneori rusa, turca, poate chinza/japoneza, depinde de liceu, in general limbi vorbite la nivel international. Gandeste-te ca este nevoie de un profesor pregatit care sa predea limba respectiva si, desigur, un minim de elevi care sa doreasca sa studieze acea limba. In functie de liceu poti opta pentru diverse limbi, poate si sarba. Cel mai bine este sa te interesezi la liceul respectiv. Nu vreau sa te descurajez, dar ai sanse mici. Incercarea moarte n-are, intereseaza-te la mai multe licee de limbi straine si poate cine stie, vei avea noroc.

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

La un liceu oarecare, nu poți.
Dar există în țară un liceu cu predare în limba sârbă. Sau poți merge în Serbia la un liceu, deși e ceva mai complicat.

| Plato a răspuns:

Iti sugerez sa alegi ceva de viitor, ceva ce se cauta, precum japoneza sau norvegiana.

| debarasator63 a răspuns:

Vezi daca in Timisoara, Lugoj, Resita exista vreo unitate scolara cu predare in limba sarba sau sarbo-croata.

| aXy99 a răspuns (pentru debarasator63):

El nu cred ca vrea predare in limba respectiva, ci doar sa o studieze separat. Asa cum inveti engleza, franceza etc.