| Constantin_Andrei_1997_88Ws a întrebat:

De când ai voie sa dai petarde in Germania legal?
Doar in noaptea de revelion sau cum?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Das Abfeuern der Feuerwerkskörper der Klasse II ist nur Volljährigen in der Zeit zwischen dem 31. Dezember um 0:00 Uhr unde dem 1. Januar um 24:00 Uhr erlaubt. Doch Vorsicht: Die genauen Zeiten können zwischen den Gemeinden unde Städten leicht abweichen. In Hamburg ist es etwa nur zwischen 18 Uhr am 31. Dezember unde 1 Uhr morgens am 1. Januar erlaubt, in Berlin zwischen 18 Uhr unde 7 Uhr am Neujahrsmorgen.

https://www.mopo.de/......--23239502

ai inteles ceva? este permis intre orele 31. Dezember um 0:00 Uhr unde dem 1. Januar um 24:00 Uhr erlaubt. adica in noaptea de revelion si a doua zi, in berlin pana dimineata la ora 7

6 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

In Germania, depinde de regiunea ei, poti incepe si de dinainte de Craciun cu petarde in locurile unde nu e populat. Cel putin la mine in regiunea Renania de Nord-Westfalia, in oras arunca cu petarde de dinaintea Craciunlui, cat si acum mai aud cateva aruncate prin parc.
Cu toate ca am experimentat cu o saptamana inainte de Craciun in Dortmund in mall, niste copii aruncasera in incinta Primark-ului petarde, oamenii au reactionat urat, calcandu-se in picioare, iesind in viteza si din cate am inteles au fost 10 raniti din buseala care au luat-o. Copiii au fost prinsi de politie, inchisoare nu cred ca au savarsit, dar cu siguranta parintii lor au avut de plata amenzi usturatoare pentru fapta lor comisa.
Pentru linistea ta, ti-as sugera sa o faci doar la trecerea dintre ani, asta ca sa nu fi bun de plata, esti pe pamant strain cu legi total diferite de Romania.

| Catrice a răspuns:

Decât atunci. Decât o zi.

| christine99 a răspuns:

Noroc ca e o lege ca altfel prostii ar arunca in fiecare zi.

| Stropdeploaie a răspuns:

Cred ca nici in noaptea de revelion n ai voie!

| asuari a răspuns:

Conform legi doar in ziua de 31 decembrie.

| RAY a răspuns (pentru asuari):

Si in data de 1 toata ziua, doar in Berlin pana dimineata la ora 7