| anonim_4396 a întrebat:

De ce beau alcool oameni din placere sau din obisnuinta?

19 răspunsuri:
| andreutz a răspuns:

Eu unul beau din pura placere, ceea ce se intampla destul de rar oricum...doar la ocazii speciale...intr-adevar, majoritatea beau din obisnuinta... obisnuinta de a uita problemele! happy

cristian
| cristian a răspuns:

La inceput din curiozitate apoi dupa ce prind gustul din placere ca apoi devine obisnuinta care este a doua natura.

mlm
| mlm a răspuns:

La inceput din placere, apoi din dependenta.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

La inceput din curiozitate... apoi din placere... urmeaza obisnuinta...si alcoolismul.

assiris
| assiris a răspuns:

Alcoolul are cam acelasi efect la unii oameni care au predispozitie pentru aceasta, ca si drogurile. Eu personal nu pot sa devin alcoolic pentru ca daca beau ma doare capul sau am o stare neplacuta care ma face sa nu mai beau foarte multa vreme.

| DenissaDeea a răspuns:

Din placere pana devine obisnuinta. apoi ajung dependenti de alcool ca de un drog/inrait.(atunci tinele Doamne viata de cosmar care o au)

tundenana
| tundenana a răspuns:

Unii oameni beau ca sa isi dezbrace complexele... unii devin mai curajosi daca beau un pic, altii devin mai comici si in cel mai rau caz unii devin violenti si periculosi ...si mai stiu pe cineva care bea palinca pentru ca asa a auzit ca e sanatos... cica trece raceala si durerile de stomac (interesanta medicatie nu?) mai stiu care beau bere pentru ca dr le-a recoamndat diuretice pentru afectiunile de rinichi si berea este un diuretic deci bea bere vreo 5-7 pe zi... uneori nu zic ca nu e ok sa bei un pic sa te destinzi la un chef, la o iesire dar nu exagerat... totul cu limite... sotul meu de exemplu cand bea si trece putin masura mereu e in gatul meu... rade tot timpul, imi face declaratii de dragoste pana ma satur si apoi merge si se culca iar a doua zi nu-si mai aminteste nimic... asta e... mie personal nu prea imi place sa beau pentru ca mi-e rau... beau un pahar de vin si atat (dar imi ajunge)... insa folosesc des vinul la gatit... e fffff bun, iar lichiorul la insiropat prajituri... asa ca motivul pentru care beau oamenii difera... insa cred ca un pahar de bautura (orice vreti voi) in fiecare zi care devine o regula sfanta duce la dependenta

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

S-au obisnuit sad
Au ajins sa inlocuiasca apa cu berea, vinul.
Sunt niste lasi, pentru ca nu se pot lasa.

| gabrielutzu a răspuns:

Eu beau din plictiseala.

| Swabia a răspuns:

Sa`ti zic un raspuns ce m`a amuzat foarte tare: "Beau ca sa uit tot.Beau ca sa uit ca sunt alcoolic!"...laughing)rolling on the floor))!

| cribus a răspuns:

Prima oara din placere... apoi din obisnuinta

| irynna a răspuns:

Sunt oameni care beau din placere insa aceasta asa-zisa''placere'' se poate transforma in obisnuinta fapt care duce la alcoolism

| MihaiA a răspuns:

Ambele. Alcooolul da dependenta. Cand ajungi sa treci de la placere la obisnuinta atunci te numesti alcoolic.

| miriam a răspuns:

Probabil din amandoua, la inceput de placere apoi cu timpul din obisnuinta si aceasta duce la dependenta.

| Ronin a răspuns:

La inceput din placere, mai tirziu - din obisnuinta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai ori le e sete si vor sa stinga, ori nu le e sete dar vor sa previna.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu... cred ca placerea devine obisnuinta si dupa aceea, subit, necesitate, deci, dependenta... din experienta!

| airlinestravel a răspuns:

De suparare si de bucurie. Ca pot si pentru ca vreau. E o placere sa te cinstestihappy.

| alextoxic a răspuns:

Prima e placerea... si personal e doar atata...
dar e o sensatzie placuta... iti dai drumul la gura... spui tot pe fata...
si daca vrei sa incerci asa ceva... ai grija ce bei... :sa nu incurci romul cu cel de proajituri ca vei avea dimineata o fata de cozonac...laughing
sau vezi cat bei ca poate adormi cu copacul in bratze... sau atzipesti in timp ce t caci.big grin asa mai patzeam.laughing)
poeate te-am ajutat cu ceva.tongue