| mariuschakra12 a întrebat:

De ce cand faci sport se spune ca cresti capacitatea de concentrare? adica daca stam sa ne gandim logic si cand vorbesti cu cineva cresti concentrarea ...pentru ca practic esti atent acolo, deci care e diferenta?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sport. Dar matematica a făcut pe om capabil să cucerească lumea, să o sistematizeze, să poată face PC-uri și roboți. Așa că, doar vrei să trăiești bine și sănătos cât mai mult se poate, faci doar sport. mișcare. Dar asta fac toate animalele, nu prea vezi animale ne mișcate. Dacă vrei să supraviețuiești, și să rămână ceva deosebit, nou și valoros în urma ta, faci și matematică.

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Diferența e că un creier izolat, pus în borcan, care nu conduce nimic, degenerează. De aceea regelui Franței i-a tăiat capul revoluția lor, că nu mai conducea nimic așa cum trebuie. La fel s-a întâmplat și cu Ceaușescu. Creierul conduce când are ce. Sportul, mișcarea musculară face creierul activ, căci mușchii trebuie conduși. Creierul dă ordin ca mușchii să se miște, iar mușchii dau feedback la creier, că ei sau mișcat și au nevoie de conducător. Atunci, creierul se bucură și dezvoltă neuroni noi, ceea ce nu se știa până acum. Cănd vorbești, comunici cu cineva, pui în mișcare doar softul vorbirii și mușchi corzilor vocale și a respirației. Când faci sport, pui în mișcare toți mușchii, ceea ce creierul apreciază foarte mult. Apoi concentrarea, focusarea, care este și ea un soft, se dezvoltă mai bine. Asta este diferența.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru mariuschakra12):

Da, toate ajută. De aia fac bătrânii Alzheimer, adică demență senilă, că nu mai fac nimic cu capul lor. Dacă dezleagă rebus și se mai și mișcă un pic prin cameră, tot e ceva. Iar la vârsta ta, română, gramatică, dar mai ales matematică.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru mariuschakra12):

Sport. Dar matematica a făcut pe om capabil să cucerească lumea, să o sistematizeze, să poată face PC-uri și roboți. Așa că, doar vrei să trăiești bine și sănătos cât mai mult se poate, faci doar sport. mișcare. Dar asta fac toate animalele, nu prea vezi animale ne mișcate. Dacă vrei să supraviețuiești, și să rămână ceva deosebit, nou și valoros în urma ta, faci și matematică.

| Mosotti a răspuns:

E vrajeala, n-are nici o treaba sportu cu capacitatea de concentrare, eu am facut sala 6 ani si ceva si n-am vazut o diferenta.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru mariuschakra12):

Nu ajuta nici cititul, testeaza sa vezi. Un om normal are concentrarea de la sine indiferent ce face sau nu face.
Lipsa de concentrare vine ori din ADHD care nu cred ca ai, sau anxietate mascata, se rezolva tratand cauza, nu cu vrajeli.

Daca ajungi sa faci ceva ca sa imbunatatesti concentrarea, deja inseamna ca problema exista si trebuie adresata, nu umblat doar la efect.
Si odata ce rezolvi cauza, nu vei mai fi in situatia sa vrei sa imbunatatesti concentrarea care deja va exista optim.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru mariuschakra12):

Poate ai o anxietate mascata sau nemascata si trebuie tratata, de fapt TOC-ul are la baza anxietate, de aia n-ai concentrarea, deci trebuie tratat tocul si va veni automat si concentrarea.
Doar vezi ca altele nu te ajuta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sportul îți pune sângele mișcare. Îți oxigenează creierul.