| BuGaTy a întrebat:

De ce dinozauri au murit?

Răspuns Câştigător
| JeffHardy2011 a răspuns:

Sall!
Uite aici:
Disparția dinozaurilor se pare că a fost cauzată de un meteorit de mărimea unui orășel, care s-a ciocnit cu Pământul acum aproximativ 65 milioane de ani. Când meteoritul a lovit planeta, aceasta a fost acoperită de un nor uriaș de praf care a blocat lumina soarelui și astfel, a fost frig și întuneric timp de câteva luni. Odată cu dispariția plantelor au murit și dinozaurii ierbivori, iar datorită acestui fapt dinozaurii carnivori au murit și ei, rămânând fără hrană.

În acest timp au erupt mulți vulcani care vărsau lavă pe suprafața Pământului și emanau gaze otrăvitoare în aer. Traiul pe Pământ devenise din ce în ce mai dificil.

Cu toate acestea, nu toate vietățile au dispărut acum 65 milioane de ani. Animalele mici cum ar fi șopârlele, șerpii, păsările sau șobolanii au supraviețuit.

După ultimele cercetări se crede că asteroidul s-a ciocnit de Pământ în apropiere de Mexic, unde în nord-estul orașului Chicxulub există un crater submarin uriaș cu un diametru de 200 km.

Sper ca te-am ajutat.

P.S. Sursa :http://ro.wikipedia.org/wiki/Pagina_principal%C4%83

| BuGaTy explică (pentru JeffHardy2011):

Uau chair Tare big grin ma mir ca sobolani soparlele au supravetuit

| myhayg a răspuns (pentru BuGaTy):

Au trait deoarece ele sunt mici si s-au ascuns big grin

8 răspunsuri:
| Vichtory a răspuns:

Buna.

Disparția dinozaurilor se pare că a fost cauzată de un meteorit de mărimea unui orășel, care s-a ciocnit cu Pământul acum aproximativ 65 milioane de ani. Când meteoritul a lovit planeta, aceasta a fost acoperită de un nor uriaș de praf care a blocat lumina soarelui și astfel, a fost frig și întuneric timp de câteva luni. Odată cu dispariția plantelor au murit și dinozaurii ierbivori, iar datorită acestui fapt dinozaurii carnivori au murit și ei, rămânând fără hrană.

În acest timp au erupt mulți vulcani care vărsau lavă pe suprafața Pământului și emanau gaze otrăvitoare în aer. Traiul pe Pământ devenise din ce în ce mai dificil.

Cu toate acestea, nu toate vietățile au dispărut acum 65 milioane de ani. Animalele mici cum ar fi șopârlele, șerpii, păsările sau șobolanii au supraviețuit.

Bafta.

| tinpoi a răspuns:

Se scrie cu 2 i (mah vanghelie).

| tinpoi a răspuns:

Se scrie cu 2 i.

| gavryl a răspuns:

Ca asa au vrut ei.

| Kenzorr a răspuns:

Uita-te pe netlaughing)