| mihaytza999 a întrebat:

De ce mi se incinge laptop-ul foarte tare de exemplu daca intru pe jocuri pe un browser de cautare sau sa ma uit la un film incepe sa se incalzeasca tare ajunge la 100 de grade intr-o ora va rog ajutati-ma

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Pentru ca filmele online si jocurile solicita mult procesadorul si placa video cele ce se incalzesc. daca ajunge la 100 de grade rau de tot. la vreo 85-89 de grade ar trebui sa se stinga, altfel ai ocazia sa arzi micro. faptul ca nu se stinge inseamna ca senzorul de caldura nu iti detecteaza temperatura f mare sau ca in bios ai optiunea asta dezactivata. 100 de grade e bestial. o sa ramai fara laptop daca o sa continui cu el asa. daca stii sa il desmontezi atunci fa asta. cureti tot, ventilatorul, lasi curate gurile de aerisire care probabil sunt obturate si schimbi pasta termica. in cazul in care pe chipul de video nu are pasta termica si are un fel de material siliconic, il lasi asa, in caz ca nu ai altul. insa ma tem ca iti vorbesc in chineza. uite, ia laptopul si mergi la un serviciu informatic. sunt cel mult 4 ore de munca si pasta termica folosita pentru chip costa 1 euro, cantitatea ce se va utiliza. iar pentru 4 ore de munca nu cred ca au sa-ti ia pielea. sau...depinde de cine dai. mult noroc.