| RauL8229 a întrebat:

Buna!

Am o placa video NVIDIA GeForce GTX 570 de 4GB si se incalzeste extrem de tare!

In momentul de fata este la 70 de grade si am deschis browser-ul, speed fan, si antivirusul. Daca intru intr-un joc, se incalzeste undeva pe la 90 de grade!

Carcasa pe care o am este http://2.grgs.ro/......4960ee.jpg

Ce as vrea sa stiu eu este ca, ce pot face ca sa nu se mai incalzeasca asa?
Tin sa mentionez ca am 5 ventilatoare foarte bune in carcasa si tot asa e.
Ce pot face? Va rog ajutati-ma :D >> FUNDA

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Este o temperatura mai mult decat ok pentru placa aia, nu stiu de ce te ambalezi asa.
Daca vrei temperaturi si mai mici, inlocuieste pasta termica dupa procesorul grafic cu una pe baza de argint de calitate, si curata cooler-ul placii de praf in cazul in care este infundat.

| RauL8229 explică (pentru Jipa95):

Nu stiu daca e o temperatura ok...pentru ca se face extra cald in camera si, face un zgomot puternic cand intru in jocuri, dar si cand nu sunt in jocuri se aude destul de tare. big grin

| Jipa95 a răspuns (pentru RauL8229):

Repet,este o temperatura relativ ok tinand cont si de anotimp. Acum tu degeaba ai ventilatoarele alea daca is montate prost iar airflow-ul nu prea exista in carcasa.
Sfatul meu este sa ti unitatea intr-un spatiu cat mai aerisit sa-si poata face venturile alea treaba. De asemenea nu ignora si ce ti-am raspuns mai inainte cu mentenanta placii video.

| RauL8229 explică (pentru Jipa95):

Ventilatoarele alea sunt puse de unul care lucreaza in asa ceva, nu de mine happy. Unitatea este sub birou dar are loc destul si aerisire happy. Ce sa zic.o sa incerc cum ai spus mai sus cu pasta happy

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Temperatura de 90 de grade indica faptul ca ori placa video este fortata fata de parametrii sai, fiind folosita la programe mai grele decat poate duce ea, sau, pur si simplu are un defect.