| dhgrufgyrjk a întrebat:

De ce nu se inmineaza Premiul Nobel pentru istorie?

4 răspunsuri:
| maryana5 a răspuns:

Pentru ca istoria nu se poate repeta. Istoricii se potwinking

| noktambul a răspuns:

De ce nu se "inmineaza" premiul Nobel pentru geografie sau pentru muzica sau pentru arhitectura sau pentru astronomie sau pentru filosofie sau pentru body-building sau pentru ce altceva mai vrei tu? Pentru ca premiul Nobel a fost instituit ca sa recompenseze acele persoane care au adus mari servicii umanitatii prin activitatea lor in urmatoarele domenii : fizica, chimie, medicina (sau fiziologie), literatura si pace. Si atat.

| R3Y a răspuns:

Ei bine asta e istorielaughing

| dadaye a răspuns:

Am sa dau un citat:
"Istoria este scrisa de catre invingatori". Ori, atat vreme cat in toata lumea exista razboaie, miscari, revolutii, masacre,..., nu exista prea multi oameni care sa fi adus servicii deosebite umanitatii ( scopul premiului) in stoparea acestor dezastre. Exista premiul pentru pace dar..."si vis pacem, para bellum"! Se stie ca nu exista nici interes pentru stoparea multor dintre ele. Deci: istoria o scriu invingatorii, ei nu au nevoie de astfel de premii sad