| OAly a întrebat:

De ce nu se poate activa windows XP?
Am instalat azi Windows XP pe un PC si dupa cum se stie acesta are 30 zile in care poti sa-l activezi.
Am urmat procedura de activare prin internet si imi da urmatorul mesaj:
Unable to establish a connection with the activation server. Please check your network settings and confirm that you are able to connect to the internet, then try again.
Internetul functioneaza pentru ca acum de pe acel PC postez. De ce nu se poate stabili conexiunea? A mai experimentat cineva asta recent? Stiu ca XP e iesit din circulatie dar anul trecut am putut activa windowsul. E o problema temporara a serverului Microsoft sau definitiva?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Suna la ei https://www.microsoft.com/ro-ro/romania/contact
licenta e pe viata

| OAly explică (pentru RAY):

Multumesc RAY! A functionat prin apel telefonic.

| RAY a răspuns (pentru OAly):

Faza e ca suportul tehnic disponibil de luni pana vineri, felicitari ca folosesti un windows cu licenta

23 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca acel wind a mai fost instalat si activat si pe alt calculator nu il mai poti activa pe un alt calculator.Pe acelasi calc il poti instala si activa de cate ori doresti. Daca n-a mers cand ai instalat, asta se intampla de cele mai multe ori, baga iar key ala la device manager intri acolo spui ca vrei sa activezi si bagi key si aia e tot o sa zica ca sa activat.Dar vad ca deja ai rezolvat.De cele mai multe ori cand instam un wind si faceam activarea din instalare,nu se activa.Mi s-a intamplat de f multe ori, dar il activam dupa ce instalam wind si mergea fara probleme.
In cazul in care wind este folosit si activat deja pe un alt calc, iar acel calc este defect, pur si simplu nu mai vrei sa-l folosesti, atunci suni la Microsoft le spui cum sta treaba, ei elibereaza activarea si apoi il poti instala si activa pe un alt calculator.
Am facut si chestiile astea de cateva ori.Asta ca idee in caz ca ti se mai tinimpla, sau daca pierzi un calc si dorsti sa ai acel wind activat pe aun alt calc.Dar wind asta XP pfff cine mai foloseste asa ceva? Nu stiu intreb si eu, nu mai folosesc wind de ceva ani, cred ca del pe la wind 8, deja am trecut la Apple, ala da calculator, ala da soft.Dar acum depinde si ce vrei sa faci, si de ce bani dispui, dar daca nu esti jucator de jocuri pe calc si vrei sa scapi de orice problema in domeniu asta, treci la Apple.

| OAly explică (pentru relian):

Am avut Apple si nu mi-a placut. Prefer Windows.
In legatura cu activarea de Windows. Codul de activare nu e acelasi cu Serial Key-ul. E mult mai lung. Pana acum nu se cerea pentru ca puteai da activare online si isi lua singur codul de pe net. Din 2018 nu se mai poate si trebuie introdus manual. Am aflat acel cod lung sunand la Microsoft Romania. Raspunde un robot care cere un cod care iti apare pe ecran in fereastra de activare a Windowsului, dupa care el iti da alt cod care este codul de activare.

| relian a răspuns (pentru OAly):

Esti prima persoana care aud ca spune ca a avut Apple si nu i-a placut laughing
Am vazut multe femei, asa pe la magazinu Apple si am intrebat ce fac pe acolo, vedeam veneau cu laptopuri si calc inapoi.Au spus ca vin sa invete cum sa foloseasca.Ma gandeam ca aduc alea inapoi laughing au zis glumesti, zice nu mai vrem sa auzi de wind in viata noastra.Nu stiu mie wind mi se pare cum sa zic naspa de tot foarte incet.slab e ca si cum ai avea un mercedes si o dacie, cam asta este comparatia laughing
Bine acum nu stiu cand ai avut tu Apple, ca de ai avut acum 20 de ani in urma tot ce se poate.

| OAly explică (pentru relian):

Anul trecut inca aveam Apple-ul si avea vreo 3 ani vechime. Dar nu vreau sa discutam despre Apple aici pentru ca e in afara subiectului propus.

| relian a răspuns (pentru OAly):

Ok dar nu stiu ce spui acolo referitor la codu de activare. Spui ca nu este acel key? Eu asa stiu, sau asa stiam, dar na poate ca tu stii altfel.Ala adica key trebuia introdus de tine cand instalai, asta pana la wind 8 cand se activa automat, dupa wind 8 nu mai stiu ca nu am mai folosit wind.Dar te asigr ca asa se activa un wind cu acel key.Nu lua nici un cond de pe net, era vorba de calc care venea cu wind deja, ala da reinstalai si nu mai trebuie sa pui tu nici un key.Dar in cazul in care era unu nou trebuie sa pui key.Key este singura chestie ce se foloseste pentru activarea unui wind. Daca tu stii altfel o fi, desi eu nu prea cred. Daca tu activezi wind cu altceva decat key eu ma fac popa laughing bine vorbim aici de ce s tiu sigur de wind pana in 8.Deci eram deja popa pana acum laughing

| OAly explică (pentru relian):

Nu știu ce Windows ai avut tu. Eu vorbesc despre Windows XP Profesional cu licență care se instalează de pe CD original pe hard disk formatat.
Acela cere în timpul instalării Serial Key-ul si fara el nici nu se finalizează instalarea. După instalare Windows XP afișează jos in bară lângă ceas cat și in meniul Start o cheița galbena care da mesajul că ai 30 zile sa activezi copia ta de Windows. Dupa 30 zile daca nu l-ai activat, nu mai poți folosi Windows-ul până nu-l activezi.
Despre aceasta activare vorbeam eu și nu merge tot cu Serial Key-ul. Se poate face in 3 feluri: online, prin telefon sau prin modem.
Până anul trecut activam Windows-ul prin metoda online. Alegeam acea varianta și dădeam doar next-uri până primeam mesajul "Windows is activated". Ei bine, anul asta n-a mai funcționat aceasta metoda. Primeam mesaj că nu se poate face conexiunea cu serverul.

Am incercat activarea prin telefon, dar la numărul de telefon pe care îl dădea Windows-ul pentru România se spunea că e număr nealocat. In link-ul dat de RAY am găsit un număr de telefon care a funcționat.
A răspuns un robot care mi-a cerut codul de instalare. Acesta e un cod format din 9 grupuri a câte 6 cifre fiecare care este afișat în fereastra data de Windows când intri pe activarea prin telefon. După acest pas robotul dictează un cod de activare format din 7 grupuri de 6 cifre. Nici eu nu am mai avut nevoie până acum de acest cod. După introducerea acestui cod in cele 7 câmpuri date de computer Windows-ul este activat.
Mai bine de atât nu pot sa explic.
In concluzie tu ai confundat activarea cu instalarea. Sau poate ai uitat sau n-ai știut niciodată cum se instalează Windows XP și pașii care trebuie făcuți. Poate ai folosit versiuni piratate care au alte reguli la instalare. Poți să te faci popă acum.

| relian a răspuns (pentru OAly):

Tu crezi ca eu vorbesc despre avioane aici?laughing nu stiu tu ce i, adica? Ce crezi ca pot sa am decat wind.La un wind daca nu ai acel key pa si la gara, inseamna ca este ilegal., ori ca nu ai key, adica keyl ala deja a fost inregistrat odata.Ce spui tu ca suni si bla bla suni cand vrei sa muti activarea de pe un calc pe alt calculator, atunci in cazul asta da trebuie sa suni, altfel nu merge. Wind XP si de care mai vrei tu wind 8 wind 7 ultimate pe 62 si 32 biti ce vrei tu asa se activeaza.Nu stiu despre ce vorbesti, daca chiar vrei sa vezi cauta pe Youtube si te lamuresc aia.Iti si arata video doar sa cauti in engleza.How to activate wind XP bla bla,eu doara ce m-am uitat, am zis mai poate am visat eu ca instam wind laughing astazi am fost la mazinul lor la Microsoft laughing am vazut mesaju tau acu vreo zi doua dar am zis stai sa mai verific poate is eu dus deacasa laughing aia mi-au spus se activeaza cu key, il ai pe wind cu care vine sau pe calc sau laptop. Daca vrrau sa mut activare de pe un calc pe altul suni la ei. daca ti sa tricat calc si vrei sa-l schimbi etc. Daca la tine nu sa activat cu key au zis ca e posibil sa ai virusi la greu in calculator laughing, dar nu i-am spus ca e vorba de romani din Romania ca nici nusi mai bateau capu sami mai explice ceea ce deja eu stiam.
Ce spui ca eu confund activarea cu instalrea laughing hai ca esti tare de tot. Vrei sa iti demonstrez ca eu sar peste key cand instalez un wind? Iti demonstrez ca dau skip key si wind se va instala laughing pai acu sincer nu te cunosc, dar te asigur ca esti slaba, ce zic eu slaba esti f slaba la chestii de astea cel putin comparativ cu mine.Eu nu ma ocup dar stiu ce fac cand fac ceva.
Ce spui tu cu grumpurile alea de litere cifre ce mai sunt,am vazut pe Youtube,dar acolo spune activarea fara key, deci in caz in care omu nu se pricepe sa activeze un prapsit de wind, asa si zic aia acolo, oamenii devin nervosi mai ales la wind cand vad ca nu le iese laughing si ca sa evite sa se enerveze pe ce nu stiu sa faca suna si asa se activeaza, dar trebuie sa fii conectat la internet, ala iti zice esti conectat pa internet si esti pe calc tau acum? Tu spui da si bla bla.Aia am vazut-o si eu dar este activarea prin telefon, a doua opriune de activare de la wind, folosita in general de nepriceputilaughing scuze de cei care nu prea se pricep asa de bine la calculatoare la chestii de genul asta.Iti pot arata linkuri video pe Youtube ca e cum zic eu, dar banui ca macar atat stii si tu sa cauti.Deci fara key wind tau nu poate fi activat.Adica? Adica chiar daca tu activezi prin telefon, ala sau robot ce o fi de la Microsoft vede wind tau stie deja ca key de la acel wind na mai fost folosit. Daca sa spunem eu iti dau tie un wind pentru care key a fost folosit la activare il vei activa la tine la anul si la multi ani.Pricepi acu cum sta treaba? Cam asa sta treaba.Un wind fara key degeaba il cumperi, cand il poti lua moca de pe net, chiar si de la Microsoft laughing dar cand sal activezi nu o sa poti ca nai key.E ok e bun si asa, e bine ca macar te pricepi catd e cat, avand in vedere c a esti femeie.
Ce spui tu de 3 optiuni ai doua, si le ai pe calc tau daca stii unde sa le cauti si acolo bifezi ce opriune vrei, key sau telefon, este chiar in wind ce l-ai instalat.Depinde ce bifezi,daca bifezi telefon atunci ii spune unde anume sa suni.
Deci in concluzie nu imi spune tu mie ca am confundat ceva,probabil tu confunzi avioanele cu submarinele, eu in niciun caz, te asigur de asta.
Deci nu ma fac popa, iar versiuni piratate de wind eu nu am auzit, se pare ca tu auzi de toate laughing esti foarte priceputa, dar sfatu meu este sa o lasi mai moale ca nu prea stii ce vorbesti.Canbd instalam eu wind tu nici nu stiai cei ala calculator, asa ca idee.

| OAly explică (pentru relian):

Eu ti-am povestit pas cu pas experienta mea si tu ma faci nepriceputa. Nu inteleg unde vrei sa ajungi. Am impresia ca vrei neaparat sa-mi arati ca tu ai dreptate.
Nu te supara dar nu cred ca mai avem ce discuta despre acest subiect. Ramai cu parerile tale daca nu vrei sa intelegi. N-ai decat sa crezi ce ti-au spus cei cu care ai vorbit, chiar daca ti-au dat raspunsuri din amintiri sau de la alte versiuni de Windows, pentru ca nu cred ca au instalat recent Windows XP.

SUBIECT INCHIS.

| relian a răspuns (pentru OAly):

Ai dreptate, daca tu cpnsideri ca cei care liucrewza la Microsoft is pe dinafara si tu te pricepi mai bine, o lasam balta, ramai la ideile tale, fiecare cu cel doare.

| OAly explică (pentru relian):

Nu am spus ca cei de la Microsoft sunt pe dinafara. E posibil ca tu sa fi expus problema neclar iar ei sa nu fi inteles ce ai vrut sa spui. Oricum daca cei de la Microsoft nu au facut o instalare de XP in 2018 atunci in mod clar stiu mai bine decat ei, pentru ca eu am facut.
Mai vino cu comenturi doar dupa ce instalezi Windows XP si il activezi in mod legal in 2018. Daca nu faci asta, nu ai nici o baza sa vorbesti doar pentru ca asa ai auzit. Vorbele sunt vorbe, faptele sunt fapte. Eu am venit cu fapte concrete.

| xSega a răspuns:

Microsoft nu mai are suport pentru Windows XP

| OAly explică (pentru xSega):

Suport nu mai are demult dar s-a putut activa pana acum.

| Lucian2473 a răspuns:

Windows XP este lasat la vatra. Dar il poti activa direct cand instalezi fara sa fii conectat la net. Cu un serial de activare.
Inca mai merg dar nu poti actualiza drivere sau Adobe flash player.

| OAly explică (pentru Lucian2473):

Am windows XP cu licenta. Normal ca i-am dat si serialul dar necesita si activare printr-un alt cod primit de la Microsoft.

| Ostafe_Mihai_Si_Violeta_1984 a răspuns:

Microsoft nu mai ofera asistenta la xp poate de aia.incearca asa:dezactiveaza antivirusul descarca un activator de pe net dai install apoi restart la pc ar trebui sa mearga

| OAly explică (pentru Ostafe_Mihai_Si_Violeta_1984):

Activator de pe net se foloseste la windows fara licenta. Al meu are licenta si vreau sa functioneze legal.

| Ostafe_Mihai_Si_Violeta_1984 a răspuns (pentru OAly):

Aaa nu stiu atunci.

| Ostafe_Mihai_Si_Violeta_1984 a răspuns:

Reinstaleaza windowsul si introdu cheia in timpul instalarii cand ti_o cere. poate asa merge

| Mihaiilviteazu a răspuns:

Problema este definitiva, nu mai putem activa windowsul xp

| OAly explică (pentru Mihaiilviteazu):

Ai incercat si tu sa activezi si n-ai reusit?

| Mihaiilviteazu a răspuns:

Nu mai poti face nimic