| Alex_2488 a întrebat:

De ce pasarile pot zbura?

Răspuns Câştigător
| GeorgeGabriel a răspuns:

Pasarile au un avantaj urias fata de oameni cand vine vorba de zbor, deoarece intreg corpul lor este construit sa fie usor. Oasele lor sunt subtiri dar grele, insa sunt goale in terior, ajutandu-le foarte mult sa planeze. Nu au dinti si au pene. Raportat la corpul lor micut, au muschi foarte puternici, iar daca oamenii ar avea forta pasarilor in umeri, probabil acestia ar fi mai mari decat capul. Asa ca inzestrate cu aripi puternice si un avant puternic acestea pot inainta si se pot ridica in aer. Cu cat dau mai repede din aripi cu atat zboara mai rapid, FUNDA

11 răspunsuri:
| NoNameJunior a răspuns:

Deoarece au arip.cat de greu a fost!

| odorash a răspuns:

Pentru ca asa le-a creat Domnul

| aliceinchains a răspuns:

Pentru că au aripi?

| •.•°..::paffy::..•.•° a răspuns:

Pentru ca au aripi dăă laughing

| XtmCamiii a răspuns:

Pentru ca`au aripi si corpul lor este mult mai usor decat al oamenilor si au oase pneumatice o sa inveti si la`scoala pe clasa a6a te pup; x

| Catherine a răspuns:

Ca au aripi laughing

| papys44 a răspuns:

Pasarile put zura din anumite motive:
1.au aripi
2. oase usoare si goare pe dinauntru
3.in aripi se gasesc niste saculeti aerieni care inspira aerul pe dresupra aripii si in respira pe dedesubtul aripi ceea ce le ajuta sa planeze(ceea ce pasarile ca :gainile,cocosul, rata, gasca) nu le au. sper ca te-am ajutat funda?

| emyllya a răspuns:

Pentru ca au aripi si au o greutate scazutahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca au aripirolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce unii pot pune intrebari stupide?

| 军超好听海 a răspuns:

Pentru ca asa am vrut eu.