| tarzau a întrebat:

De ce trebuie sa fie Romania singura tara din lume cu invatamant in limba tiganeasca si nici macar nu se vorbesta despre asta?

2 răspunsuri:
| elena1403 a răspuns:

Pentru ca cei de la conducere sunt tot niste tigani. In alte tari este civilizatie. La noi, nu. De unde vin tiganii? Sunt din Romania? NU. Dar romanii sunt mai putini decat tiganii si nu au ce face. Un roman nu face 10 sau mai multi copii pe an, cum fac tiganii. Cum e posibil ca o tara sa aiba 2 limbi? Accentul poate sa difere, dar doar atat. O zi buna!

| tarzau explică (pentru elena1403):

Imi place raspunsul tau.Mai astept si altele. Tiganii sunt din India. India e o omenire nu un popor, asa spun cercetatorii:oficial 4 caste, in realitate zeci de caste si fiecare casta e impartita in zeci de subcaste, de straturi si de substraturi sociale; stratul de la baza piramidei sociale e numit chandalas; pe acesti chandalas, portughezii(primii europeni ajunsi in India), i-au numit paria:acesti paria/chandalas sunt tiganii!