| Mihnea_4399 a întrebat:

De cine este tradusa Biblia ortodoxa? M-am uitat prin ea dar nu am gasit niciun nume, stiu ca neoprotestanti folosesc biblia de D.Cornilescu

4 răspunsuri:
| stelianr a răspuns:

S-ar putea sa gresesc. Dar dupa cum imi amintesc eu, in Moldova a fost tradusa de Dosoftei, iar in Transilvania de Coresi.De aici unele nepotriviri in text.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, toate sunt cele mai bune.doar e cuvantul lui dumnezeu, nu? eiiii, ca s-a mai schimbat cate ceva din gresealaaaaa, asta-i alta poveste.pe a ortodocsilor au tradus-o cei din manastiri. oameni cu credinta si corecti, si invatati care s-au preceput la asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te vei lamuri aici http://biblii.uv.ro/documente/traduceri_ro.html

| contygos a răspuns:

Prin secolul 15, 16 un domnitor a cerut unui calugar sa traduca biblia.cine e acest calugar, nu stiu, dar stiu sigur ca atunci a fost tradusa pentru prima oara.incearca nicolae iorga sau alt istoric, daca ai posibilitatea. o zi buna.