| gellalbie4ever a întrebat:

De trei zile nu pot sa dorm
prima m-am culcat la 3 si m-am trezit la 8(m-am chimuit sa dorm timp de 6 ore)
a doua m-am culcat la 1 noaptea si m-am trezit la 10 dimineata(m-am chinuit 4 ore sa dorm)
a treia zi(adica azi) de la 4 dimineata pana la 10 dimineata, adica 7 ore (stiti voi mai departe povestea)
bun cu o zi inainte am reusit sa dorm 13 ore, noaptea
Am incercat sa fac miscare aseara.am facut inconjurul lacului si un drum dus sin-n tors pe jos adica, 18 satii de autobuz,(pana la supermarket)
Si da am numarat oi(am ajuns la 111 oi)
Am incercat sa imi imaginez vise(Adica e un exercitiu de imaginatie pentru. mine fiindca trebuie sa imi fac temele la desen,benzi desenate,)
Ca sa va fac sa pricepeti cam despre ce e vorba:
Te asezi intr-o pozitie comoda,inchizi ochii si iti imaginezi(vezi tu:personaje de la tv,prieteni,familia,etc. dupa care un fundal si o intamplare pe care o vrei tu si vezi cat poti sa stai asa cu zgomot langa tine, gen tv-ul deschis dat la maxim, eu reusesc sa stau chiar si 5 ore asa,astea se pun ca vise?)
sa continui sa ma fortez sau sa i-au medicamente?
Eu personal am citit azi,ca medicamentele functioneaza doar pe un timp scurt si cu tipul nu mai uu niciun efect si ca tine de vointa!
Sincera sa fiu nu stiu ce sa fac, adica e ok acum ca e ziua, e 11:22 dar cand vine noaptea, vreau sa spun ora mea de culcare(10:00)mi-e groaza de ce o sa se intample
stiti voi :
-daca nu o sa pot sa dorm de loc?
-s-au o sa fie prea putin?
a si inca ceva cand ma scol noaptea din pat sa beau apa pana in 1 noaptea e ok dupa 3 noaptea imi vine sa vomit!
Si nu stiu de ce?
Voi stiti?
Dau funda celui mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
| lexi21 a răspuns:

Eu am insomnii de cand eram la gradinita ani, deci stiu prin ce treci. De obicei, daca imi propun sa dorm noaptea cu adevarat nu ma uitr in parcursul zilei la tv deloc, nu stau pe pc si nu ascult muzica. Orice astfel de agitatie ma nelinisteste si e ft greu dupa sa adorm. Inca ceva, ai putea sa ai un program regulat de somn, pe care sa-l respecti cu strictete (la mine spre exemlu o abatere de chiar 5-10 minute poate insemna o noapte lipsita de somn). Si daca chiar vrei ceva sa functioneze rapid, bea ceai de tei inainte de culcare, dar nu mai mult de 2 saptamani ca sa nu aiba efecte adverse.

4 răspunsuri:
| Bogdanys a răspuns:

Cred ca ai nevoie de un specialist. Cunosc un prieten care avea aceeasi problema ca a ta si s-a dus la psihiatrie si i-a dat medicamente. Nu e de gluma cu asa ceva! Omul are mare nevoie de odihna! Daca omul nu se odihneste pot fi afectate organe precum ficatul si creierul!

| gellalbie4ever explică:

E ok acum am vorbit cu un preot si mi-a spus sa citesc doua acatiste si nu mai am acele stari, desi puteti si voi sa o faceti, serios acum nu glumesc
mama a avut la fel timp de 1 saptamana si a vorbit cu o cunostint care i-a spus sa vorbeasca cu un preot si i-a dat sa citeasca :
Acatistul parintelui Arseie Boca si Paraclisul Maicii Domnului si a functionat acum cand ma trezesc noaptea uneori pot sa-i spun ca arde casa si ea imi spune ceva de genu:da da da cum zici tu! si doarme, mai departe, adoua zii cand ii pun intrebarea -iti aduci aminte ce ti-am spus aseara ea zice
-ce mi-ai spus ca nici nu-mi amintesc ceva?
Desi mi-a spus sa citesc 1 luna intreaga si sa rezolvat1
Eu nu va mint adica imaginativa un om care n-a mai dormit aporoape 3 zile si dupa 2 zile sa zici ceva de genu te-ai culcat aseara tarziu ca parca ai avea cearcane?
Iar tu spui ceva de genul:
Ce se vad chiar ata de rau?
iar persoana respectiva sa ii spuna ca se vad dar foarte greu,(daca esti atent si evaluezi 5 minute iti dai seama!).
Fix asta mi s-a intamplat:
M-am uitat la oglind si zica eram eu dar nu cea dinainte de asta parca cu mult mai mult timp in urma!
Gen clasa a-6-a cand am inceput sa ma culc atat de tarziu, adica la 10, fiindca, eu ma culcam la 7 seara

| anaanuc a răspuns:

Melatonina este secretata in timpul somnului.
poti cumpara melatonina de la farmacie si sa ia o pastila inainte sa te duci in pat, ofera un somn linistit si odihnitor

| anaanuc a răspuns:

Melatonina este secretatat in timpul somnului.
poti gasi melatonina la farmacie... daca iei o pastila de melatonina inainte sa te culci ofera un somn odihnitor si linistit.