| anonim_4396 a întrebat:

De unde imi pot cumpara timbre, pentru a-mi intregi colectia filatelica?

9 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

De la posta, daca vrei noi. Daca vrei ceva anume, mai vechi, din unele anticariate (la universitate, cand era anticariatul din pasaj, vindeau chiar cateva albume intregi) sau de la targuri de vechituri. Nu stiu de unde esti, in bucuresti mai apar in unele zile pe langa universitate sau in zona hanul lui manuc cu diverse colectii de monezi, timbre, insigne etc.

| DenissaDeea a răspuns:

De la posta, targuri, bazare, magazine anticariate, mai se gasesc si la persoane care au colectionat timbre si le vand in diferite locuri, cum ar fi un bazar cu diferite obiecte mai vechi, timbre, carti, monede, bibelouri.

| baba a răspuns:

Pe lângă poştă, de unde ţi-a sugerat şi psiholoaga să iei, poţi lua de pe site-uri străine precum ebay.com. Ebay.com e un portal unde toată lumea poate vinde orice. Şi are o categorie întreagă dedicată timbrelor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In bucuresti exista cateva magazine filatelice specializate strict pe vanzarea de marci postale filatelice, atat aparitii noi cat si emisiuni mai vechi (din stoc sau din achizitii de la colectionari) unde gasesti si accesorii necesare acestui hobby inclusiv catalogul de preturi actualizate; comercializarea se face la pret corect fara a depasi pretul de catalog; dk esti din prov. (prea departe de Buc. ori de un oras mai mare) nu stiu catre ce magazin filatelic sa te indrum. indiferent de unde esti, sfatul meu este ca la prima vizita pe care ai ocazia sa o faci la un astfel de magazin, sa te interesezi daca mai exista sistemul de abonamentului anual pentru rezervarea noilor emisiuni de marci. deasemeni sa discuti si posibilitatile prin care ai putea sa fii instiintat de aparitia la vanzare a anumitor emisiuni mai vechi pe care ai dori sa le achizitionezi pentru. completarea colectiei tale. dar pentru. a sti ce iti lipseste si ceeace vrei., este obligatoriu sa-ti cumperi un catalog, sa-ti ordonezi colectia pe care o ai si sa-ti extragi o lista a emisiunilor pe care le doresti., restul se-nvata pe parcurs. daca esti cu adevarat pasionat...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am eu niste timbre de vanzare id meu este mariusica_titi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De la ori ce magazin filatelis sau posta

| royal30 a răspuns:

Am cam 500 de timbre din 1800 si ceva pana in 1980

| nelub4friends a răspuns:

De la mine pe www.nelub.ro cu rabat considerabil pentru ca sunt comerciant pot sa ofer si catalog digital cu toate timbrele din lume cu poze si preturi
nelub4friends@yahoo.com

| Apexpredator3 a răspuns:

Am si eu timbre vechi