| Rapateckh93 a întrebat:

De unde pot face rost si eu de nitrat de amoniu?

Răspuns Câştigător
| ombladon a răspuns:

Vrei sa faci fumigene sau rachete? laughing daca da, poti folosi azotat de potasiu, care este un ingrasamant si il gasesti in magazinele de profil...

4 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

In reactie cu apa nu cred ca se intampla nimic. doar daca il amesteci cu zahar/rumegus...si ii dai foc atunci cred ca este toxic deci ce vrei sa faci?

| Rapateckh93 explică:

Ai incercat tu si merge sau prezinta vreun risc de intoxicatie in reactie cu apa?

| Rapateckh93 explică:

Vreau sa fac fumigena.

| lazar888 a răspuns:

Daca vrei sa faci fumigena merge cu azotat de amoniu(kno3),ratia este 6:4, 6-azotat, 4- carbune sau zahar(e cam acelasi lucru) te sfatuiesc ca la 100 g de fumigena sa pui in jur de o lingurita de praf de copt(bicarbonat de sodiu) deoarece incetineste arderea, si asa nu o sa iasa gen motor de racheta...