| j1NNNx a întrebat:

De unde s-a dedus ca noi suntem in 2017? cum au reusit sa "vada" lucrul acesta oamenii de stiinta? daca suntem in anul 5000?

16 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Se calculeaza de la asa-zisa nastere a fiului barbosului. Musulmanii sau alte religii au si aia calendarele lor...

| j1NNNx explică (pentru GabiDumitrescu):

Chiar si asa. de unde stim ca s-a nascut acum 2000 de ani, cand poate s-a nascut acum 5000

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru j1NNNx):

Intreaba-l pe tac'su cand o sa mori. E conventie generala, nu e musai sa crezi sau nu in fiul lu' dumnezo'.

| Drimmero a răspuns (pentru j1NNNx):

Exista un recensamant facut si s-a dovedit existenta Mantuitorului.

| Dandanache a răspuns (pentru Drimmero):

Uite ce prostii ies cand vrei sa spui totul intr-o singura propozitie.

| Drimmero a răspuns (pentru Dandanache):

Eu te intreb doar atat,, de ce sa fii haterul maretiei?

| Dandanache a răspuns (pentru Drimmero):

Eu intreb de ce intrebi, cand poti sa corectezi ce raspunzi?

| minrest a răspuns:

Suntem si in anul 5000, dar e mai putin util sa folosim sistemul asta, caci trebuie sa tot transformam ca sa vedem la ce data se refera ceilalti. Este o simpla conventie.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Diversele popoare si culturi si-ai facut calendare proprii in functie de observatiile astronomice si dupa religia care o tineau. La momentul de fata odata cu perfectionarea masuratorilor folosim pentru masurarea timpului calendarul gregorian, universal acceptat. Neoficial diferite culte religioase tin calendare diferite dupa traditia lor. De ex evreii sunt in anul 5777, musulmanii sunt pe la 1436.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Calendarul_gregorian

| TrăieşteClipa a răspuns:

Numaratoarea anilor asa cum o stim a inceput sa fie practicata in jurul anului 526 dupa calculele gresite ale unui calugar Dionisie Exiguul.
Dionisie a crezut ca Iisus s-a nascut in anul 754 de la intemeierea Romei.
Potrivit istoriei, dar totodată și Bibliei, există o greșeală în modul de calculare al anilor, deoarece calendarul nostru nu începe cu data exactă a nașterii lui Hristos.
Dar o minciuna in plus sau in minus din partea bisericii ce mai conteaza.

| FaraNumePls a răspuns:

Buna, cred ca o sa ramana un mister.

| AFR81 a răspuns (pentru FaraNumePls):

Suntem in anul 2017, pentru ca acum cativa ani, 2017 mai exact, s-a nascut Iisus Hristos. Hai ca am elucidat misterul. Cat de greu era.

| FaraNumePls a răspuns (pentru AFR81):

Conspitatie rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In anul 5000?
Poate suntem si in anul 600, 000

| Silent3025 a răspuns:

Suntem in anul 2017 de la Iisus Hristos incoace adica suntem in anul 2017 dupa Hristos. Tu nu ai aflat inca acest lucru? nu ai auzit niciodata de anul "X" (sa zicem 200) inainte de Hristos? (prescurat î.Hr.).
De la inceputul Pamantului nu stie nimeni cat a trecut. Sunt alte popoare care NU sunt in 2007 ci in alt an.

| Ada78 a răspuns:

Oamanii au spus ca anul in care s-a nascut Isus a fost anul 1, nestiind cati ani au trecut de la "crearea" Terei.Dar nici acum oamenii nu stiu in ce an suntem tongue