| T0X1kSkuLL a întrebat:

Deci,Cred ca am fimoza, adica in stare fleasca pot decalota cu putina durere dar in stare de erectie aproape jumatate din cap (cu durere). Am observat aceasta problema de 4-5 luni dar nu am bagat de seama si am zis ca trece.M-am hotarat sa caut pe net si am inteles ca pot folosi creme sau sa ma dau cu ceai de musetel.Am 17 ani, parintilor nu le-am spus deoarece imi e rusine, Pana acum nu prea dadeam mare atentie igienei (doar putin) dar acum am inceput sa am foarte mare grija de igiena penisului. Deci, intrebarea este : Se poate trata cu ceai de musetel si niste creme? Daca da as dori niste nume de creme bune.Nu am avut contact sexual.

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Mda, cel mai probabil, ai fimoză :(
În cazul în care, într-adevăr, este vorba de fimoză, atunci - în majoritatea cazurilor ( depinde de gravitatea afecţiunii, gradul acesteia ) - NU se pot întreţine relaţii sexuale ( în mod normal )!

Şi, NU se forţează decalotarea deoarece există riscul unor complicaţii : parafimoză ( foarte GRAVĂ )!

Vezi detalii la linkul :
http://www.contraboli.ro/fimoza-cauze-simptome-diagnostic-tratament/

http://paveladrianionel.medlive.ro/2012/03/10/fimoza/

http://www.romedic.ro/fimoza-si-parafimoza

Cel mai indicat este un control la medicul specialist urolog, pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat.

În general, NU se efectuează intervenţia chirurgicală, ci se prescriu anumite creme cu antibiotic sau corticosteroizi ( ex: Betametazona/Betaderm ).

Toate cele bune!