| anonim_4396 a întrebat:

Deci eu pe PC am instalat Ubuntu Linux dar vreau sa instalez Windows XP
Cand il bootez imi apare daca vreau sa ies din instalare, daca dau repair la windows XP(Ma duce in recovery console sau ceva de genu... o fereastra CMD si acolo nu stiu ce trebuie sa scriu), Si Setup windows, daca dau pe setup windows imi apare cu end-license agreement dar nu merge sa instalez mai departe, normal trebuie sa imi apara de la inceput partitiile...
Intrebarea mea este, cum pun windows XP peste Linux uBuntu?

2 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Din cate am auzit eu, Linux este mai sigur decat windows (nu sunt facute virusuri care sa atace calculatoarele cu Linux pentru.ca este mai rar folosit) si de asemenea nu iti trebuie licienta pentru el.
Daca vrei neaparat sa schimbi pe Win-XP, atunci trebuie sa ai partitia pe care vrei sa instalezi formatata in format FAT16 sau NTFS, normal trebuie sa te intrebe installerul daca vrei sa formatezi. S-ar putea sa ma gresesc, dar eu asa imi amintesc, ca in fereastra in care ai vazut obtiunile cu iesire/reparare/instalare, mai jos trebuie sa-ti arate partitiile de pe hard, si tot de acolo si alegi ca sa formatezi partitiile.

| kenzo a răspuns:

Ai nevoie de un CD de XP boot-abil. Intri in bios si setezi la primary boot cd/dvd. Salvezi, te asiguri ca ai bagat cd sau dvd cu xp boot abil in unitate, si repornesti pc-ul, o sa primesti un mesaj sa apesi o tasta daca vrei sa boot-ezi de pe cd... apesi orice si apare instalarea. in timpul instalarii o sa ai o fereastra unde poti formata hard-disk-ul, trebuie sa formatezi neaparat sa poti scapa de linux.Succes!