| ProSystem a întrebat:

Help; 3! Am instalat Ubuntu pe calculator. Dupa instalare s-a dat restart si la un moment dat a aparut 'Serious errors were found while checking the disk drive for /. ' Si trebuie sa aleg : Press I to ignore, S to skip mounting, or M for manual recovery', am apasat I si mai departe o aparut din nou ceva de genu' si am dat S to skip >- si apare > an error occurred while mounting/. Am apasat S ca sa omit montarea (mai era M pentru recuperate manuala).
Next mi-o dat Ubuntu login. Dar asta am facut.
Si ma impotmolesc la ruty@Ubuntu:~$
Ce trebuie sa scriu sau sa fac? Unde gresesc?
Multumesc pentru rabdarea de a citi. :*

Răspuns Câştigător
| DSpider a răspuns:

Formatează-l cu gparted și mai instalează-l o dată. Pentru că dacă nu-ți montează / e cam nasol.

Dacă tot nu merge, caută SpinRite sau HDD Regenerator, lasă-l vreo 2-3 ore să analizeze situația și dacă-ți găsește bad-uri pe care nu poate să le repare sau să le izoleze, poți arunca HDD-ul la gunoi (pentru că e pe moarte și n-o să te mai țină mult).

| ProSystem explică (pentru DSpider):

Am incercat si pe calculator si pe laptop ce am scris eu mai sus. La amandoua sa fie oare hdd-u' de vina?

2 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Ai hdd defect probabil, de asta face asa.