| valmov a întrebat:

Desurubez siguranta de pe nul din tabloul electric si becurile raman aprinse.
sau desurubez sigurantele de pe inluminat se sting toate becurile, insurubez decat faza si functioneaza, se aprind becurile.
unde sa caut defectiunea?
multumesc frumos!

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cheama un electrician.

| relian a răspuns:

La impamintare, acolo e problema.Cineva o legat impamintarea in loc de nul.
Ba mai mult, o legat toate luminile pe acelasi circuit.Hai ca nu ai consum mare la iluminat, dar macar 2 circuite separate putea sa faca.

Pe linga ca pus doar un singur circuit, a mai legat si impamintarea la nul.
Asa ca scoate siguranta de pe faza, desfa toate luminile, vezi ce fire au legate, la fel si la intrerupatoare, eventual si in doze daca mai ai doze pe undeva.

Daca nu te pricepi tu, atunci cauta un electrician, dar unu care sa se priceapa nu cirpaci.
Eu in locul tau as cumpara ceva cabluri, as lega de cele care is acolo, alea vechi, si tragi pe alea afara, bagi cabluri noi iar. Faci asa bucata cu bucata, sau de la intrerupator la bec, de la intrerupator la unde mai duc cablurile alea in doze, sau la alt intrerupator si in final la tablou.

Tu ai o singura siguranta pentru toate luminile.Nu mas mira sa mai fie si ceva prize legate tot la siguranta respectiva.

Sa refaci cablurile, la ce ai tu acolo e treaba f simpla si nu-ti ia mai mult de 2-3 ore, doar sa tragi cablurile, asta daca nu esti f priceput, apoi mai iti ia inca o ora doua sa legi intrerupatoarele si ai terminat lucrarea.

Cum am spus trebuie sa ai idee ce faci, sa te pricepi sa legi ceva cabluri, un intrerupator, un fasung.
Daca nu, cauta cum am spus un meserias.

Problema ce o ai tu e de la impamintare, cine o facut instalatia o legat impamintarea la nul, de aia stau luminile aprinse cum spui.

| adryang78 a răspuns:

Se pare că ai un nul pus pe direct. Slabe șanse să-l poți găsi singur, cheamă un electrician, după cum ți-a sugerat și colegul.