| Wooddy a întrebat:

Diminutivul carui nume este Chivuta?

Răspuns Câştigător
| DyaElla a răspuns:

Tzeapa la Toti
Chivutza este diminutiv ( cuv care a luat nastere prin derivare cu sufixul "uta" la radacina(radicalul)"Chiva*)
Prescurtarea Numelui Paraschiva este Chiva ce este derivat pentru ca apoi sa ia nastere diminutivul "Chivuta"
Ashadar Chivutza vine de la Numele Chiva (Paraschiva)
Paraschiva-numele unei sfinte, omorata de toporul tatalui sau la varsta de 13 ani, datorita faptului ca duce mancarea lui (trimisa prin mama) la toti saracii, iar lui nu ii oprea suficient.

| cony a răspuns (pentru DyaElla):

Esti profesoara?

14 răspunsuri:
| nicoletalavinia14 a răspuns:

Chiva

| VORTEX a răspuns:

Banuiesc ca vine de la Chivu insa nu stiu sigur dar e posibil big grin

| ioanaioana a răspuns:

Chiva-asa ii zic si la bunicamia-baba chiva tongue

| Diddy a răspuns:

Chiva, cred. :d
Bafta! ^^

| WestSid3 a răspuns:

Chivuta vine de la Chiva, care este o prescurtare a numelui Paraschiva.

| CJ23MDL a răspuns:

Chivu

| Enzo2011 a răspuns:

Cred ca Paraschiva

| Anna04 a răspuns:

Chiva.funda?

| ImHereForYou a răspuns:

Chivu

| cristian_2087 a răspuns:

Chiva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiva/Paraschiva.

| Idk007 a răspuns:

Chivu,credhappy

| Felix_Stefan_2001 a răspuns:

Tzeapa la Toti
Chivutza este diminutiv ( cuv care a luat nastere prin derivare cu sufixul "uta" la radacina(radicalul)"Chiva*)
Prescurtarea Numelui Paraschiva este Chiva ce este derivat pentru ca apoi sa ia nastere diminutivul "Chivuta"
Ashadar Chivutza vine de la Numele Chiva (Paraschiva)
Paraschiva-numele unei sfinte, omorata de toporul tatalui sau la varsta de 13 ani, datorita faptului ca duce mancarea lui (trimisa prin mama) la toti saracii, iar lui nu ii oprea suficient.