| anonim_4396 a întrebat:

Din ce pot extrage iodul?

9 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Iodul se poate extrage din solventi organici, principalul organ care estrage iod din lichide extracelulare este tiroida, se poate extrage din cojile verzi de nuci.

| vladimir23 a răspuns:

Ptr ce anume iti trebuie iodul? eu stiu ca se gasweste de cumparat?
pentru chimie sau la ce anume?

| alma a răspuns:

Pentru ce te complici sa extragi iodul du-te la farmacie si cumpara unul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sincer nu stiu, dar este un element destul de abundent in natura, de exemplu nucul are foarte mult Iod, de asemenea exista niste viermi marini ce secreta, ca si arma de aparare un lichid pe baza de Iod (am luat un din ala in mana, am avut mana neagra vreo 2 saptamani).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cojile verzi de la nuci sau frunze de nuc,
cand mananci nuci verzi, vezi ca e pe degete laughing

| clara a răspuns:

Coaja aceea verde a nucilor contine foarte mult iod. ai putea lua de-acolo happy

| costel_5907 a răspuns:

Compusii iodului se afla în cantitati mici în apa marilor .Din apa marilor el este asimilat de unele alge (laminaria) ,din cenusa carora se extrage iodul . Salpetrul de Chile contine iodat de sodiu NaIO3 . Iodul se mai afla în apele sondelor petroliere .

| costel_5907 a răspuns:

Compusii iodului se afla în cantitati mici în apa marilor. Din apa marilor el este asimilat de unele alge (laminaria), din cenusa carora se extrage iodul. Salpetrul de Chile contine iodat de sodiu NaIO3. Iodul se mai afla în apele sondelor petroliere.

| ioana_5010 a răspuns:

Din coaja de la nicile necoapte....cand sunt inca verzi.