| Costin1996 a întrebat:

Din ce sunt facute bilele de biliard? Poti da o gaura in bila fara sa se crape? Vreau sa pun o bila din asta pe post de nuca de schimbator.

Răspuns Câştigător
| Bucur_Paul_1992 a răspuns:

Poti sa dai gaura intr-o bila de biliard doar ca trebuie sa fii foarte atent. Daca folosesti o masina de gaurit, trebuie sa nu aibe mai mult de 400 de RPM, ideal ar fi la 300. In plus, ai grija sa o tii pe ceva stabil, sa nu aibe nici un pic de miscare, altfel o poti crepa. Referitor la utilizarea ei, cred ca e mult mai usor sa cumperi o nuca cu aspect de bila de biliard, te-ar scuti de munca si de a-ti strica setul de biliard. Ma rog, ideea e ca poti face cum crezi tu mai bine. Funda?

6 răspunsuri:
| Skylerx a răspuns:

Bilele din biliard sunt facute din fildes. Si da, poti sa ii faci o gaura, doar sa stea pe ceva stabil, ca sa nu se miste.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Lemn. Nu poți să o pui acolo, că nu ține.

| danutyqwe a răspuns:

Fildes, teoretic... da` alea mai ieftine is si din plastic happy

| IonuTzz19 a răspuns:

Bilele de biliard sunt facute din fildes happy

bafta

| Tinca_Marius_1991 a răspuns:

Bilele de biliard nu sunt din fildes..initial au fost facute din fildes nu cred ca ai tu bile din fildes sunt doar de colectie acum, fildesul este foarte scump si ilegal... de prin secolul 20 bilele de biliard sunt facute din nitrat de celuloza (celuloid), este un plastic industrial. cine zice ca bilele sunt din fildes nu stie ce vorbeste