| Geo14 a întrebat:

Doamne ce ma fac eu cu functiile ca nu le-am inteles deloc.Nu am nici o ideee de ele.Stiu definitii tot dar nu reusesc sa rezolv o functie.De exemplu nici macar nu stiu cum sa reprezint grafic o functie de forma ax+b...inchipuiti-va si voi cat de in urma sunt.Cine imi poate explica si mie care'i treaba cu functiile, cum se calculeaza valorile functiei petru anumite numere,. Tot ce stiu e sa reprezint grafic unele puncte si sa trasez dreapta.Atat.Nu mi s-a mai intamplat niciodata sa nu inteleg o lectie asa.Cine imi poate explica si mie mai pe indelete.Multumesc.Funda.

PS sunt in clasa a 8a

Răspuns Câştigător
| justsmile16LA a răspuns:

Nu sunt asa de grele. Daca vrei sa reprezinti pe axa, pe x il pui pe axa orizontala, iar pe f(x)pe cea verticala.ca sa intelegi mai bine iti voi da un exemplu. f:{1; 3; 5; 7}__R, f(x)=2x-8.pe x il reprezinta numerele din acolada.rezolvare:f(1)=2ori1minus8egalcu-6.il vei inlocui pe x (din f(x)=2x-8)cu fiecare numar din acolada, si vei face asa si mai departe. f(3)=2ori3minus8egal-2. dupa cum vezi am scris numarul din acolada in locul lui x.ca sa reprezinti pe axa f(x) si x vei scrie pe axa lui x(orizontala) numerele din acolada, iar pe axa lui f(x) (verticala) vei scrie numerele care ti-au iesit din acele calcule (de exemplu:-6 si -2 ). Apoi vei uni prin linie punctata f(x) si x (de exemplu: 1 si -6 sau 3 si -2 )...eu sper ca te-am ajutat happy happySi iti urez mult succes happywinking.

| casian_6565 a răspuns (pentru justsmile16LA):

Da stii ca de cele mai multe ori nu se dau numerele din acolada? Ce fac daca nu imi da acele numere?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu is in a 8-a da am trecuth de functii. si is simple ma rog nu le stiu de 10 da macar de un noua le stiutonguewinking nici eu nu le-am inteles prima oara dar daca faci exercitii sunt sigura ca le vei intelege... exercitiile din clasa te vor ajuta f. mult