| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa imi explicati la matematica ca nu prea am inteles in unele parti am inteles doar ca la calculul cu numere reale reprezentate prin litere, cum se calculeaza cele cu 2x+3x=5x, dar la celalte cum sunt cu mai multe de x care sunt si la puterea a 2 a 3, stiu ca acelea sar grupa dar nu stiu cum se pune rezultatul, si nici nu ma prea pricep sa le rezolv crying si la restul din calculul prescurtat, ofer funda celui care imi explica pe intelesul unui baiat de clasa a VII

Răspuns Câştigător
| Oana20002345 a răspuns:

Totul este foarte simplu, poti spune x este "de forma ". 2x+4x=6x.Tu faci doar 2+4 si mai pui un x big grin
Cand ai 2x la a doua + 30 x la a doua; la fel : 2+30= 32 si pui x la a douawinking
Funda?