| Stancu311 a întrebat:

sunt casnica nu am niciun venit de cativa ani deoarece ii am in ingrijire pe parintii mei paralizati. As dori sa aflu daca pot beneficia de vreun ajutor social sau vreo pensie si ce acte imi sunt necesare. Mentionez ca nu imi pot cauta de munca deoarece trebuie sa stau in permanenta cu parintii sa ii ingrijesc la domiciliu, iar varsta mea este de 42 de ani. Am carte de munca dar am prea putini ani de vechime. In jur de 10-11 ani. Astept un raspuns de la dvs cum as putea beneficia de un ajutor social. Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| Mihaela1964 a răspuns:

Cred ca intai trebui sa mergi la medicul de familie si sa te ajute in intocmirea dosarelor de handicap pentru parintii tai; ca si insotitor al lor beneficiezi de un ajutor in functie de gradul de handicap stabilit de comisie pentru fiecare in parte.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai putea beneficia de ajutor social in baza Legii 416/2001, cu md. si compl. ulterioare, daca indeplinesti conditiile prevazute in aceasta lege. Cauta pe internet cu legea 416/2001 actualizata 2013 si o sa vezi daca te incadrezi.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mi-am mai reamintit ceva. Daca parintii au handicap accentuat atunci poti obtine calitatea de insotitor, prin contract incheiat cu primaria localitatii tale si obtii salariu, daca nu ai obtinut pana acum.

| Stancu311 explică (pentru Ioandelasal):

Ok, multumesc p6t raspunsuri happy