| stonecold a întrebat:

Dupa o relatie frumoasa, "inevitabil" a urmat despartirea, care a fost prieteneasca doar ca ce a urmat apoi au fost jigniri intr-atat de jalnice incat am ajuns in stadiul de a nu suporta pe nimeni in preajma mea... paradoxal as putea suporta doar persoana care m-a jignit, de fapt probabil din cauza asta se numeste dragoste happy

Partea buna e ca nu am devenit misogin si nici nu caut sa imi bat joc de nimeni, doar ca pur si simplu nu pot trece peste si m-am adancit in activitatile mele care ma tin in forma dpdv psihic si in rest pauza... Ce se intampla doctore?!? tongue
Probabil ca "ce se intampla" ar fi cea mai bune intrebare... pur si simplu sunt curios de o parere, idee, poate chiar si sfat... Multumesc

4 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

"paradoxal [...]din cauza asta se numeste dragoste"- cred ca aici este problema: nu se cheama dragoste, se cheama dependenta, dificultate de a accepta realitatea, probleme in a da jos de pe piedestal pe fosta etc. In niciun caz dragoste nu inseamna ca unul sa jigneasca si celalalt sa rabde. Foarte multi oameni sufera de complexul asta, al martirului in dragoste. E normal sa suferi dupa o relatie in care te-ai implicat, atitudinea sanatoasa este sa iti acorzi timp sa suferi si apoi sa cauti resurse pentru a merge mai departe. Se pare ca la tine, o parte din resurse o reprezinta aceste "activitati psihice" de care spui ca te tin in forma. Acorda-ti timp si fii realist in privinta a ceea ce a fost intre voi, asupra despartirii si asupra fostei. De multe ori, suferim foarte mult pentru ca tindem sa idealizam fostul partener sau fosta relatie. Succes!

| brumic a răspuns:

Apuca-te de facut ceva util pentru tine sau pentru cei dragi... Vei simti caldura si recunostinta acestora si ti se vor mai obloji ranile. Sau preocupa-te de hobby-ul tau!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna big grin

Poate pur si simplu ai fost uimit de ce putea persoana respectiva sa spuna tu fiind inca confuz de ce se intampla.
Poate inca nu iti poti deosebi sentimentele, poate o mai iubesti... Poate ca vrei sa o urasti, dar nu te lasa inima si te minti pe tine insuti ca aceasta persoana nu mai exista pentru tine.
Poate ca ultimele tale dorinte de la ea sunt un sarut si o imbratisare... poate pentru ca nu o vei mai putea avea niciodata te amagesti ca totul este bine...

Poate ca dragostea nu se sfarseste cand a spus "s-a terminat"...

Doar tu poti hotari ce ve face in continuare, dar nu uita, timpul trece ...amintirile se sterg si ranile se vindeca dar mereu raman cicatricile

| Crs a răspuns:

Poate ca suferi o depresie, ca nu ai ramas in relarii bune cu persoana iubita si ca au existat intre voi certuri si jigniri... inca iubesti...