| anonim_4396 a întrebat:

E adevarat ca la uni oameni li se schimba culoarea ochilor?

22 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Ai mei sunt caprui inchis de cand ma stiulaughing Degeaba visez eu la "ochi" verzi pe peretilaughing

| psiholoaga a răspuns:

In 2 situatii: copiii care se nasc cu ochi de culoare deschisa pot trece de la albastru sau verde la caprui. Mie asa mi s-a intamplat: 6 luni i-am avut verzi, toata lumea spera sa imi ramana asa, dupa care au devenit caprui. Si a doua situatie: celor cu ochi de culoare deschisa li se schimba uneori intre verde-albastru sau diferite nuante ale aceleiasi culori.

mlm
| mlm a răspuns:

D a adevarat, mie uneori din albastri mi se fac verzi, acest fenomen apare in urma schimbarii pigmantului de melamina in iris.Melamina fiind un pigment brun, prezent in celulele pielii, pigmant care sub forma unor particule microscopice, sint capabile sa reactioneaze diferit la lumina alba.

assiris
| assiris a răspuns:

De la copil la adult da, se schimba dar intr-o anumita plaja, nu poate trece de la Caprui la albastru de exemplu

| mariazet45 a răspuns:

Da, culoarea ochilor se schimba la copii dupa nastere, ei avand asa zisa culoarea ochilor de lapte.

| cribus a răspuns:

Da cand sunt bebelusi

| miry a răspuns:

Da e adevarat
, eu am ochii albastrii si sunt zile cand bat spre verde

| Paula a răspuns:

Eu am odata verzi( cand mis nervoasa ) odata albastri ( cand mis pasnica ), si odata mi-a zis una ca am avut unu albastru unu verde :-ss

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da este posibil sa se schimbe. Ochii mei sunt de culoare diferita unul este verde iar altul caprui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da de exemplu mie din capuri in verde inchis:X

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da este adevarta ochii se schimba de exemplu ai mei sunt capruni si la lumina sunt verzitongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si mie, din caprui mi se fac verzi, dar de ce? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da si mie mi se schimba si nu stiu de ce, am avut de la ochi verzi, caprui, maro, negri si albastrii...macar daca ar ramane mereu verzi sau albastrii da se schimba cum vor ei, daca stie careva de ce as vrea si eu sa aflu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si ai mei vara si toamna sunt albastri, iar iarna si primvara verzithinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, este adevarat asta poate interveni de la factorii de clima...sau in dependenta de virsta!

| 2341234567 a răspuns:

Da, mie si cei din familia mea in afara de mama ni se schimba cuoarea ochilor, cand este cald ii am verzi iar cand este frig ii am albastri...

| PurpleAddict a răspuns:

Da, este adevarat! Stiu motivul. Este din cauza clorului big grin
Si in plus. culoarea ochilor (orice culoare ar fi ei) se deschide cu cat inaintezi in varsta! happy
Insa, ai mei nu demareaza. adica, eu ii am albastrii vara si primavara (cand este cald) si verzi toamna si iarna (cand este frig). deci sunt intr-un fel gri sad dar nu sunt mandra de asta laughing

| Alkaholic a răspuns:

Ei bine... la mine din cate am observat, ziua sunt mai albastrii iar noaptea mai verzi. asta mi se intampla zilnic

| Mikuzicashi_Seto_1989 a răspuns:

Da.Intr-o extrema Hazel eyes, popular numit si ochi cameleoni contin mai putina melanina decat ochi caprui dar mai multa decat ochi albastri sau verzi ceea ce le permita sa oscileze intre toate culorile oculare cunoscute si unele amestecuri mai ciudate datorita fluctuatiilor de melanina si sange in anumite medii sau stari emotionale.

| ninadnestr a răspuns:

Si la mine se schimba-iarna sunt albastri-insa primavara se fac verzi

| 80o a răspuns:

Da e adevarat cand m-am nascut ii aveam negri s-au schimbat in albastri iar acum ii am verzi spre caprui