| Tyuop34 a întrebat:

E adevarat ca polueaza curentul electric? Dacă da, de ce?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu energia electrica polueaza ci unele moduri de producere, cum sunt producerea in centrale pe carbune, produse petroliere si partial centarele atomice.

| KR0NSTADT a răspuns:

Da, deoarece este produs prin arderea combustibililor fosili, prin folosirea substanțelor radioactive, prin folosirea cursurilor de apă distrugând fauna, etc.
De asemenea, există poluare indirectă, ca urmare a fabricării panourilor fotovoltaice și a acumulatorilor dedicați lor, sau a fabricării turbinelor eoliene.
Deci, există poluare atât directă cât și indirectă.

| KR0NSTADT a răspuns (pentru KR0NSTADT):

Mai există și poluarea cu unde electromagnetice, care este tipul clar de poluare electrică directă.