| Kiki20098 a întrebat:

E adevarat ca vopseaua pentru oua, nu este buna?

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Este toxica dar in cantitate atat de mica nu vei pati nimic. Nu cred ca vei manca 1000 de oua vopsite...

| KenNine a răspuns:

Da este toxica si depinde ce vopsea folosesti.
Daca ne gandim tu fierbi ouale in vopsea sau nu stiu cum procedezi si trebuie sa iti dai seama ca doar o mica particica din vopsea ajunge la oua.Doar cantitati mari de vopsea dauneaza sanatati, doar nu mananci vopseaua(haha).

| RoxanaY a răspuns:

Da, este toxica pentru corpul uman. Oul absoarbe vopseaua cu care este vopsita coaja oului si cand mananci oul respectiv practic mananci oul cu vopeseaua respectiva care este toxica.

| KindduOullie a răspuns:

Da este toxica, dar doar cea lichida este in general, continand aproximativ 10 E-uri.