| oceanoflove a întrebat:

E mai avantajos daca imi schimb furnizorul actual engie de gaze naturale cu enel energy? Din ce am inteles preturile nu cresc asa mult de la la 1 iulie.

4 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Nu! Cea mai mare greșeală!
Așteptați până la anul și faceți o paralelă a facturilor de dinainte și de după 1 iulie, apoi dacă vi se pare că există diferențe prea mari, cercetați alte oferte.
Dar, acum riscați să luați țeapă. În acest moment, există promoții, dar după ce vor dispărea ofertele și apar tarifele reale, e posibil să vedeți că ați greșit.
Repet, nu vă luați după promoțiile de acum, luați-vă după ofertele reale de anul viitor.

| oceanoflove explică (pentru romeo78):

Deci sa raman la engie?

| romeo78 a răspuns (pentru oceanoflove):

Da, pentru că există riscul unor campanii mincinoase de atragere clienți și mai târziu să vă treziți ci facturi mai mari.
Trebuie să înțelegi un lucru: un cinyract cu un furnizor care este și producător al unui serviciu este mult mai avantajos decât un contract cu un furnizor care cumpără de la un producător produsul vândut.
Dacă, de exemplu, o firmă vinde un produs cu 1 leu/bucată unui alt furnizor, acel furnizor nu va putea vinde acel produs sub prețul cu care cumpără, deoarece iese în pierdere. Trebuie să adauge cel puțin 1 ban în plus pentru a putea să supraviețuiască economic. A spune că îl cumperi cu un leu, dar îl vinzi cu 0, 9 lei e minciună pe termen scurt.

| oceanoflove explică:

Engie mi-a oferit urmatoarea oferta pret lei/MWh fara tva 155, 24, dar nu inteleg daca e avantajoasa.